14. 8. 2023
Aglaonema je vytrvalá stálezelená rostlina původem z tropů střední a východní Asie, kterou můžete bez obav pěstovat i doma. Není náročná na péči a váš domov zkrášlí především svými listy, které v závislosti na odrůdě mohou být celozelené, celé stříbrné nebo s jemně růžovými okraji či výraznou kresbou. Pokud však nemá vše, co ke svému životu potřebuje, ztrácí na své kráse!
Aglaonemu zvládne pěstovat opravdu každý
Aglaonema je nenáročná pokojová rostlina, která nevyžaduje žádné speciální pěstební podmínky. Aby však dobře prospívala, je třeba jí dopřát podobné podmínky jaké panují v její domovině.
Aglaonema pochází z tropů a je tak zvyklá na vyšší teploty a vyšší vzdušnou vlhkost. Zejména v zimních měsících a během topné sezóny jí proto dopřejte teplotu nad 15 stupňů Celsia a pravidelné rosení. Popřípadě ji postavte na misku s vodou, na jejíž dno položíte oblázky. Dbejte však na to, aby samotná rostlina nestála ve vodě.
Rostlinu nestavte do průvanu a neumisťujte ji na přímé slunce. Mnohem lepší je polostín nebo místo s dostatkem rozptýleného světla. Dále ji také neumisťujte do zakouřené místnosti a do kuchyně, kde se používá plyn. Nesnáší totiž výpary z plynových sporáků.
Zálivku přizpůsobte teplotě a vzdušné vlhkosti tak, aby byl substrát neustále mírně vlhký. Nikoliv však přemokřený! Během vegetačního období rostlinu dvakrát do měsíce přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem.
Tip: Vlhkost substrátu nekontrolujte na jeho povrchu, ale alespoň v hloubce 3 cm a na dno květináče umístěte kamínky, keramzit nebo jinou drenážní vrstvu, abyste zamezili jeho přemokření.
Mladé rostliny přesazujte každý rok na jaře do lehkého, dobře propustného a mírně kyselého substrátu. Starší rostliny přesazujte jednou za tři roky.
Rostlinu umístěte z dosahu malých dětí!
Pěstování aglaonemy zvažte v případě, že máte doma malé děti nebo zvířata. Rostlina je jedovatá a žvýkání listů nebo pozření červených bobulí, které se na rostlině objevují po odkvětu, může způsobit vážné zdravotní problémy.
Zdroje: