22. 8. 2020
Ašvaganda (lat. Withania somnifera), česky vitánie snodárná, je indická rostlina, jejíž účinky jsou známé několik tisíc let. Vůbec poprvé se objevila v severozápadní Indii.
Dnes se jí ale dost dobře daří třeba ve Středomoří, v severní Africe a na celém indickém subkontinentu. Paradoxně téhle léčivce nejvíce vyhovují vyprahlé savany, polopouště a nehostinné oblasti. Pokud si ale osvojíte alespoň základy jejího pěstování, může se jí dost dobře dařit i v našich podmínkách.
Ašvaganda je spojením dvou slov, Ashwa = kůň, Gandha = síla, což skvěle vyjadřuje silné účinky, kterými rostlina oplývá. Tenhle vcelku nenápadný keřík, který může dorůstat do výšky 1,2 metru, zdobí světlezelené lístky. Ty se zanedlouho promění v červené bobule, jimiž můžeme zdobit nejrůznější pokrmy (pozor, ve větším množství vyvolávají zvracení). Léčebné vlastnosti ašvagandy jsou ale přisuzovány především jejímu kořenu.
Proč si na ašvagandu posvítit?
Indická léčivka obsahuje withanolidy, což jsou látky steroidního typu, které pozitivně působí na nervovou tkáň, stimulují procesy v mozku a zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organismu. Dále zbavují depresí, špatné nálady a navozují pocity klidu. Zároveň působí jako afrodiziakum a prostředek ke zvýšení plodnosti, k léčení zánětlivých onemocnění, při nachlazení, astmatu a dokonce se používají i k potlačení a léčbě symptomů Alzheimerovy choroby.
Kromě jiného ašvaganda urychluje rekonvalescenci po nemoci a má významné antioxidační účinky. Zvyšuje vitalitu, čistí tělo, zbavuje jej toxinů a volných radikálů, navyšuje počet krvinek, snižuje krevní tlak, harmonizuje hladinu krevního cukru a snižuje cholesterol v krvi. Zároveň jde o přírodní adaptogen – čili látku, která pomáhá organismu přizpůsobit se danému prostředí či situaci tak, že zvyšuje jeho odolnost proti široké škále škodlivých činitelů různého charakteru.
Jak ašvagandu užívat a čemu věnovat pozornost?
Jak už jsme zmínili výše, z téhle indické rostlinky se užívá zejména její kořen. Ten se usuší, rozdrtí a plní do kapslí nebo se k zákazníkovi dostane v podobě jemného prášku. Ten můžete jednoduše zalít vodou nebo džusem a užívat v množství od 400 mg, až do několika gramů denně. Pro dobrou vstřebatelnost je nutné ašvagandu užívat společně s jídlem.
Přesto, že jde o přírodního pomocníka s minimem vedlejších účinků, jeho užívání se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, pacientům s žaludečními vředy a lidem s autoimunitním onemocněním nebo poruchami štítné žlázy.
Během užívání se může u citlivějších jedinců objevit mírná ospalost a sedace, což patří k běžným účinkům ašvagandy. Velké dávky pak mohou způsobit podráždění žaludku, průjem a zvracení. Ašvagandu byste neměli užívat společně se sedativy. Taková kombinace by totiž mohla vést k letargii, slabosti a nervozitě.