13. 5. 2019
Sezónní alergická rýma je nejrozšířenější typ alergie. Záchvaty kýchání, ucpaný nos a nateklé oči trápí téměř dva milióny Čechů. Nenechte sennou rýmu, aby vám komplikovala den. Víme, jak zmírnit nepříjemné příznaky! Zapomeňte na léky, které po delší době užívání ztrácí svůj efekt. Vyzkoušejte osvědčené rady našich babiček.
Pyly jsou všudypřítomné!
Hlavní příčinou senné rýmy jsou rostlinné pyly, které se dostávají do dýchacích cest. U citlivých jedinců vyvolávají záchvaty nepřetržitého kýchání, spouští silnou a vodnatou rýmu a způsobují svědění a slzení očí. Vyhnout se jim je prakticky nemožné. Ale věděli jste, že množství pylu závisí na klimatických podmínkách?
Zkuste se jednou pro vždy zbavit senné rýmy. Pravidelná konzumace medu nebo žvýkání medových plástů vám může pomoci opatrně si navyknout na alergen. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sledujte předpověď alergenů ve vzduchu
Těžkým alergikům se obvykle nedoporučuje vycházet ven v odpoledních a večerních hodinách, kdy je koncentrace pylů nejvyšší. Vhodnou dobou není ani větrné a suché počasí. Na procházky choďte brzy ráno nebo těsně po dešti, kdy je ve vzduchu nejméně pylu.
Pomohou bylinky s protizánětlivým a antioxidačním účinkem
Existuje několik rostlin, které dokážou zmírnit příznaky senné rýmy. Velmi účinný je yzop lékařský, ostropestřec mariánský, podběl léčivý, sléz maurský, devětsil, kopřiva i měsíček lékařský. Skvělou zbraní je i pravidelné popíjení mátového, zázvorového a tymiánového čaje. Protialergicky působí i heřmánek. Inhalace uvolní ucpaný nos a obklad zmírní oteklá víčka.
Věděli jste, že žampióny jsou velmi silným antialergenem? Konzumovat se však musejí v syrovém stavu. Zdroj: www.bigstockphoto.com
POZOR: Při používání bylinek vždy však pamatujte na to, že i bylinky mohou být jedním z alergenů!
Zvyšte příjem zdravých potravin!
Minimálně měsíc před začátkem pylové sezóny obohaťte svůj jídelníček o vitamíny a minerální látky. Dopřejte si potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, vápníku a hořčíku. Zvyšte konzumaci ryb, které jsou výborným zdrojem omega-3 mastné kyseliny. Pokud na ně však nejste alergičtí. Pravidelně jezte česnek.
Při návratu z venku se převlékněte, opláchněte si obličej a umyjte si vlasy, ve kterých se drží pyl. Doma častěji a důkladněji uklízejte.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Účinnou pomocí je pravidelné kloktání teplé vody se solí nebo výplach nosu slanou vodou. Úlevu přinese i jedna lžička jablečného octa nebo oleje ze semen kmínu černého, kterou si dáte každé ráno. A v neposlední řadě si můžete zkusit natřít vnitřek nosu kosmetickou vazelínou, jejíž tenká vrstva funguje jako bariéra a zabraňuje vdechování a ulpívání pylu.
Pamatujte na to, že rozličné bylinky, tipy a babské rady nejsou všemocné. Těžcí alergici by co nejdříve měli navštívit alergologa. Neléčené alergická rýma může přerůst v astma!