23. 6. 2020
Vybrané barvy ovlivní nejen celkový vzhled místnosti, ale i to, jak se v ní budete cítit. Dokonce se můžou podepsat i na efektivitě vaší práce! Barvy na nás zkrátka působí, ať chceme, nebo ne. Navíc máme každý tu svou oblíbenou nebo jich máme i víc. Jenže ty barvy, které se vám líbí, nemusí být na výmalbu to pravé ořechové. Takže?
Kdy na kterou barvu vsadit a kdy raději ne
Se žádnou barvou by se to nemělo přehánět. Ať už nakonec namočíte váleček do kterékoli, mějte na paměti, že je vhodné barvy citlivě kombinovat, aby místnost nakonec třeba nebyla příliš tmavá a nepůsobila navzdory všemu vašemu snažení ponuře nebo příliš chladně a neosobně.
Červená
Červená barva může na někoho působit agresivně a dokáže nepříjemně rozptylovat. Na druhou stranu je to barva aktivity a energie, může působit jako životabudič. V pracovně zvyšuje výkon, posiluje komunikaci a kreativitu.
Aby červená barva v pracovně neuškodila, je lepší vybrat si pro ni třeba jen jednu stěnu. Když je jí totiž moc, může vás stresovat a nakonec třeba i vyvolávat hádky.
Pozor, červená barva je naprosto nevhodná pro choleriky a temperamentní osoby! Naopak prospěje citlivějším, ba i labilním jedincům, kteří uvítají trochu té „podpory zvenčí“.
Modrá
Když jsme psali o labilních a citlivých osobnostech, musíme zmínit, že ty by zase neměly volit světle modrou barvu. Její dominantní vlastností je to, že působí chladně, ale v úvahu je třeba brát i to, že třeba melancholikům vůbec „nepřidá“ na náladě a rozpoložení.
Modrá barva obecně podporuje soustředění a produktivitu. Pokud trávíte v pracovně dlouhé hodiny a věnujete se třeba i analytické práci, bude pro vás vhodná.
Světlé odstíny můžete použít na všechny stěny, pokud na vás pak místnost nebude působit moc chladně. Pokud zvolíte spíš námořnickou modř, můžete se těšit na stimulaci mysli a navození pocitu klidu. Tmavší odstíny byste ale měli vybírat jen do dobře prosvětlených místností a kombinovat je například s bílou.
Bílá
Bílá, to je nadčasová klasika. Hodí se v podstatě kamkoli, takže když si nevíte rady, jakou barvu zvolit, bílou prostě nic nezkazíte. Když je jí ale moc, může působit stroze, neosobně, chladně – pak je na místě vybrat vhodné doplňky, které pracovnu perfektně oživí. Bílá barva obecně navozuje pocit čistoty a naděje. Opticky zvětšuje prostor, což se vám bude hodit, zvlášť v případě, že vaše pracovna není kdovíjak velká.
Největší výhodou bílé barvy je možnost zkombinovat ji s kteroukoli jinou barvou, s těmi výraznějšími pak může v místnosti dělat úplné zázraky.
Šedá
Pokud chcete, aby vaše domácí pracovna působila sofistikovaně a aby vás výmalba nerozptylovala, vsaďte na šedou, ale doplňte ji třeba i bílou nebo vhodnými doplňky v nějaké té kontrastní barvě, jinak bude místnost jedna velká nuda. A šeď – doslova.
Hnědá
Ťukáte si na čelo? Ale jen si to představte! Taková čokoládová hnědá kombinovaná s bílou, to už stojí za zamyšlení, ne? Tahle zemitá barva vás uvede do klidu, ale ne do toho, kdy budete nad pracovním stolem klimbat. Je to barva, která vám bude připomínat přirozené věci a jednoduchost, která vám jako protipól k vysoce kreativní práci bude jenom ladit!
Zelená
Pokud si chcete v pracovně brnkat na struny pohody a harmonie, začněte pátrat po možnostech, jak do hry zapojit zelenou barvu. Nemusí jít nutně o výmalbu, ale třeba jen o některé prvky. Při případném výběru barvy na zeď buďte obezřetní, aby vaše oáza ve finále nevypadala jako rybník Brčálník.
Zelená má svoje nezpochybnitelné výhody. Například zklidňuje oči, mysl i tělo a navozuje pocit svěžesti. Umíme si představit pěknou kombinaci s bílou!
Žlutá
Jestli nějaká barva dokáže místnost dokonale oživit, pak je to právě žlutá. Tahle optimistická barva vás nabije energií a chutí do práce, podobně jako sluneční paprsky. Žlutou můžeme doporučit tam, kde by se bílá zdála příliš obyčejná a fádní, ale zároveň je třeba místnost opticky zvětšit. Barva, která zlepšuje paměť a podporuje schopnost se učit, se hodí nejen do pracoven, ale třeba i do studentských pokojů. Jednoduše tam, kde je zapotřebí hodně pracovat hlavou.
Při rozhodování dejte pozor na výběr odstínu, ty světlejší bývají lepší. Tmavší odstíny totiž můžou působit dráždivě pro oči i pro mozek jako takový. Nikdy žlutou nemalujte všechny čtyři stěny, jedna nebo dvě budou bohatě stačit.
Vyberte si do své domácí pracovny barvu, která vám všechny vaše úkoly zjednoduší. Nebojte se jemných kombinací a promyšleně barevných doplňků!