Jste zde

Buxus: Jak pěstovat tenhle vděčný keř a jak ho zbavit škůdce zavíječe

buxus Zdroj: Shutterstock
Vysaďte si na své zahradě buxus! Řekneme vám, jak o něj pečovat a jak o ho ochránit před zavíječem zimostrázovým. Obávaným nepřítelem, který dokáže keř zcela zdecimovat.

14. 5. 2023

Zimostráz, jinak také buxus či krušpánek, je velmi oblíbený dekorativní keř, který se vyznačuje drobnými tmavě zelenými lístky po celý rok. Může dorůst až do výšky 3 metrů a pěstovat ho můžete nejen v záhonech, ale také v nádobách. Aby však dobře prospíval, je třeba mu věnovat během celého roku dostatečnou péči. 

shutterstock_718822816.jpg

zastřižený buxus
Zdroj: 
Shutterstock
Na buxus můžete narazit v parcích i v zámeckých zahradách, kde bývá velmi často zastřižen do určitého tvaru. 

Nesnáší přemokření a přímé slunce

Tip: Buxus lze použít k tvorbě živých plotů i k tvorbě nízkých plůtků kolem záhonu. Parádu však udělá i jako solitér. Velmi dobře se totiž tvaruje do koule, kužele nebo jiného tvaru. 

Buxus je poměrně nenáročný keř, kterému se daří nejen ve stínu, ale i na slunci. Celodenní úpal mu však nesvědčí! Vyžaduje humózní, lehce zásaditou půdu, která by měla být dobře propustná a ideálně stále mírně vlhká. Zvláště pak během horkých letní dní.

Na jaře je také důležité dodat keři živiny a ošetřit ho chemickými postřiky, které keř ochrání před škůdci. Zejména pak před zavíječem zimostrázovým, který dokáže napáchat opravdu značné škody. 

Pozor na nenápadného drobného motýlka!

Zavíječ je drobný šedý motýlek s bílou skvrnou uprostřed těla, jehož housenky dokážou během několika týdnů zdecimovat i vzrostlé buxusy

shutterstock_1201316737.jpg

zavíječ zimostrázový
Zdroj: 
Shutterstock
Zavíječ zimostrázový je invazivní druh škůdce, který u nás ve volné přírodě nemá přirozeného nepřítele. 

Housenky od března do října okusují listy, zelenou kůru i čerstvé výhonky a obalují buxus jemnými pavučinkami, které by vás rozhodně měli navést k bližšímu prozkoumání. Včasné zachycení a následný zásah jsou totiž zásadní! Pokud se zavíječ přemnoží, rostlina žloutne, usychá, slábne a velmi rychle hyne. 

Chcete-li buxus zachránit, chraňte ho účinnými chemickými nebo biologickými insekticidními postřiky. V případě menšího napadení můžete housenky sbírat ručně nebo je můžete z keře odstranit silným proudem vody

shutterstock_422365096.jpg

housenka zavíječe zimostrázového
Zdroj: 
Shutterstock
Zavíječ zimostrázový nejprve škodí uvnitř keře. Ve chvíli, kdy zpozorujete housenky na povrchu keře, bývá na jeho záchranu už pozdě.

Buxus v květináči zazimujte

Buxus, který je na zahradě v záhonu, nepotřebuje přes zimu žádnou péči. Je totiž plně mrazuvzdorný a naši zimu zvládne bez problémů. Pokud ho však máte zasazený v květináči, je vhodné ho zahrabat hluboko do půdy nebo ho přemístit do chladnější, ale světlé místnosti

Závěrem je třeba zmínit, že celá rostlina je jedovatá nejen pro člověka, ale i pro domácí zvířata. Pokud tedy máte malé děti, psa nebo kočku, buďte na pozoru.  

Zdroje:

  • https://bydleni.instory.cz/2031-aby-byl-buxus-zdravy-a-krasny-potrebuje-peci.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/buxus-zavijec-30000824.html
  • https://living.iprima.cz/zahrada/buxus-zavijec-stalezelene-kere-cesmina-dristal-rozrazilec
  • https://prima-receptar.cz/jak-zachranit-buxus-pred-zavijecem/
  • https://www.onlinezahradnictvi.cz/buxus/
  • https://www.ceskazahradka.cz/pestujeme-buxusy/