Jste zde

Česnek jako (super)lék: Zkuste česnekové mléko nebo česnekový čaj. Pomůžou!

zralý česnek Zdroj: Shutterstock
Česnek patří mezi velmi ceněné a účinné přírodní léky. Poznejte spolu s námi jeho blahodárné účinky na lidský organismus a využijte jeho sílu na maximum. Máme pro vás recept na česnekové mléko, sirup i tinkturu.

18. 8. 2024

Česnek je největší dar přírodní medicíny. Bez vedlejších účinků zatočí s mnoha neduhy a užívat ho můžete zevně i vnitřně. V syrovém stavu dokáže vaše tělo zbavit bakterií, plísní, virů i mnoha parazitů, a pokud onemocnění podchytíte v počátku, pomůže zmírnit jeho průběh i zkrátit dobu léčení.  

shutterstock_2488565979.jpg

česnek na dlani
Zdroj: 
Shutterstock
Oloupaný česnek pomůže při odstranění bradavic i při ušní infekci. Stačí ho jen zabalit do gázy a vložit do ucha. 

Snižuje délku chřipky i nachlazení

Česnek je skvělá první pomoc i účinná prevence mnoha onemocnění. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy i rakoviny a pomáhá předcházet mrtvici i infarktu. Ozdravuje střevní mikroflóru, přispívá ke správné funkci imunitního systému, chrání tělo proti všudypřítomným volným radikálům, podporuje funkci mozku a zlepšuje paměť. Ulevuje od bolesti zubů, potlačuje projevy chřipky i nachlazení a podporuje hubnutí. 

Pamatujte! Česnek konzumujte ideálně v čerstvém stavu a každý den si dopřejte maximálně 3 stroužky česneku. Ve větším množství může jeho konzumace vést k výraznému zápachu z úst, k nevolnosti, nadýmání i ke ztrátě chuti k jídlu. 

Česnekový čaj vás postaví na nohy

Způsobů, jak zpracovat česnek a využít jeho sílu na maximum, existuje hned několik. Pokud vám nevadí jeho specifická chuť, velmi účinná je například šťáva z čerstvého česneku nebo česnekový čaj, který si velmi jednodušše připravíte tak, že do litru vroucí vody přidáte 4 až 5 najemno nasekaných stroužků česneku a pár kapek citronové šťávy. Přidat můžete i med, který čaj nejen dosladí, ale také mu předá další cenné látky. 

shutterstock_2014775219.jpg

česnekový čaj
Zdroj: 
Shutterstock
Česnekový čaj je skvělý teplý i studený. Nikdy ho však opětovně neohřívejte, abyste nepřišli o všechny cenné látky. 

Pakliže je pro vás pronikavá česneková chuť nesnesitelná, můžete ho přidat do čajové směsi k jiným bylinkám nebo si z něj můžete velmi jednoduše připravit česnekový sirup z rozdrcených stroužků česneku a medu. 

Tip: Pokud máte po konzumaci česneku problémy s trávením, zapíjejte ho zázvorovým čajem. 

Česnekové mléko 

Česnekové mléko je netradiční, ale velmi účinná forma vnitřního podávání. Pokud povaříte 2 rozdrcené stroužky česneku ve 3 decilitrech plnotučného mléka, získáte velmi účinný lék na bolest v krku a další projevy nachlazení. 

shutterstock_2474852141.jpg

palice česneku
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud se vám v noci hůře dýchá a trápí vás ucpaný nos, položte si na noční stolek několik rozdrcených stroužků česneku. 

Česneková tinktura

Česneková tinktura je skvělý způsob, jak využívat sílu česneku pravidelně. Její výroba je velmi jednoduchá a užívat ji můžete denně. Ideální dávkování je 5 kapek 4x denně.

A jak na ni?

Několik oloupaných stroužků česneku vložte do čisté uzavíratelné sklenice, jemně je rozetřete a zalijte je octem nebo vodkou. Sklenici uložte na tmavé místo a nechte ji minimálně 10 dní odpočívat. Poté obsah sceďte do tmavých lahviček a hotovou tinkturu uložte do chladu.  

Zdroje:

  • https://www.denik.cz/zdravi/cesnek-zdravi-lek-predavkovani.html
  • https://www.drmax.cz/clanky/cesnek-kral-koreni-a-tradicni-leciva-rostlina
  • https://www.dtest.cz/clanek-1034/zelenina-jako-lek-cesnek
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-lecive-ucinky-cesneku-355694