18. 10. 2020
S rýmou, se škrábáním v krku ani s bolestí hlavy už nemusíte hned utíkat do lékárny. Představíme vám rychle rostoucí a nenáročné pokojové rostliny, které se svým účinkem vyrovnají celé řadě léků. A to bez nepříjemných vedlejších účinků!
Rýmovník zatočí nejen s rýmou
Rýmovník je pokojová rostlina, která se těší čím dál tím větší oblibě. A není divu! Čaj z listů pomáhá nejen při nachlazení a horečce, ale i při průjmech, vysokém krevním tlaku a špatném cholesterolu. Zevně užívaný napomáhá rychlejšímu hojení drobných ran a popálenin. V místnosti, kde je umístěný, se mnohem lépe dýchá, protože čistí vzduch a uvolňuje dýchací cesty.
Pěstování rýmovníku je velmi snadné. Nevyžaduje speciální substrát, snese mírnou zálivku a dařit se mu bude na nejsvětlejším místě ve vašem bytě. Pozor však na průvan a chlad, který by mohl rostlině uškodit.
Sirup z chřipkovníku je skvělá prevence v období chřipek
Chřipkovník je méně známý, ale stejně nenáročný a účinný příbuzný rýmovníku. Použít ho můžete nejen v boji proti chřipce, ale i při rýmě a střevních problémech. Listy můžete použít k přípravě čaje, sirupu nebo k inhalaci. Citrusové aroma chřipkovníku ucítíte už při promnutí mezi prsty.
Na pěstování má stejné pěstební nároky jako rýmovník.
Listy angínovníku nikdy nepolykejte!
Angínovník je nejen léčivý, ale i dekorativní. Pokojovka, jejíž listy připomínají kosatec a květy lilii, miluje vydatnou zalivku a nejlépe se jí bude dařit na okenním parapetu, kam po většinu dne dopadá denní světlo. Pozor však na přímé sluneční paprsky a mráz.
Odvar z oddenku nebo žvýkání malého kousku listu je výborný lék na bolest v krku, hlasivky i na problémy s močovým měchýřem a močovými cestami. List doporučujeme žvýkat maximálně 5x denně po dobu 30 vteřin.
Migrénovník uleví svou příjemnou vůní
Migrénovník je nenáročná pokojová rostlina, která pomůže zejména s bolestí hlavy a migrénou. K úlevě postačí už samotná inhalace silného aroma, které se uvolní pouhým promnutím listů mezi prsty. Listy však můžete využít i k přípravě masti, kterou můžete masírovat spánky a zadní část krku, nebo jako vhodnou přísadu k výrobě potpourri.
Při dostatku světla a mírné pravidelné zálivce se vám rostlina odmění rychlým růstem a krásnými růžovými až světle fialovými květy, které udělají parádu na každém okenním parapetu nebo v záhoně, jelikož rostlinu můžete od jara do podzimu letnit.
Pozor však na první mrazy. Rostlina není mrazuvzdorná!