14. 7. 2024
Ostálky, známé spíše pod lidovým názvem cínie, jsou jednoleté rostliny původem z Mexika, které můžete pěstovat na záhoně, v květináči i v truhlíku. Dorůst mohou 40 až 90 cm, hodí se k řezu a vybírat můžete ze stovek krásný druhů a kultivarů, které se od sebe liší barvou, velikostí i tvarem květů.
Populární a velmi pestré letničky
Pestrost ostálek je výsledkem intenzivního a několika set let dlouhého procesu šlechtění. Květy mohou být velké i menší, jednobarevné i vícebarevné, pruhované nebo ozdobené netradičním žíháním, plné, poloplné, jehlicovité, pomponkovité i jiřinovité. Z barev chybí jen odstíny modré a černé.
Nádherně kvetou od poloviny léta do prvních mrazů a jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník. Je však důležité dopřát jim vhodnou péči!
Milují teplo a slunce
Pro pěstování ostálek vyberte slunné stanoviště, kam dopadá slunce alespoň 6 hodin denně. Zajistěte jim dobře propustnou půdu a dostatek živin i prostoru. V půdě, která bude těžká, přemokřená a chudá na živiny, se jim rozhodně dařit nebude! Ostálky mnohem méně pokvetou a často budou napadány nejrůznějšími houbovými chorobami.
- Rostlinou roku 2024 je kosatec sibiřský: Nejdéle pěstovaná trvalka Evropy zvládne i péči začátečníka
Ostálky pravidelně okopávejte, odplevelujte, přihnojujte univerzálním hnojivem pro venkovní rostliny a pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, abyste zabránili tvorbě semen a podpořili tvorbu dalších květů.
Se zálivkou buďte opatrní. Cínie spíše snesou kratší období sucha než trvalé přemokření, a je-li to možné, květiny zalévejte odstátou vodou a směřujte ji pouze ke kořenům. Pokud budete cínie zalévat pomocí hadice shora, mokré listy mohou vést k tvorbě houbových chorob.
Výsadbu si dobře načasujte
Pokud si výsev semen, popřípadě výsadbu vzrostlých sazenic dobře naplánujete, můžete se z krásných květů ostálek těšit po celé léto.
S výsevem semen začněte během března. Rozprostřete je po povrchu substrátu, lehce je zakryjte tenkou vrstvou zeminy a dopřejte jim vyšší teplotu i vlhkost. Jakmile trochu povyrostou, sazeničky přepíchněte, aby měly dostatek prostoru.
Během dubna je pak umístěte ven spolu s novými semínky, ze kterých cínie vyrostou o pár dnů později. Poslední semínka cínií zasaďte během června, aby vám do prvních mrazů stihly ještě vykvést.
Mladé sazenice chraňte před slimáky!
I přesto, že jsou cínie poměrně odolné vůči nejrůznějším škůdcům a chorobám, slimákům odolávat nedokážou. Zejména mladé sazenice, které nejsou ještě tak silné, dokážou slimáci zlikvidovat během několika hodin. Naštěstí ale existuje spousta metod, které vaše cínie ochrání.
Tip: Abyste ochránili sazenice cínií před slimáky, posypte okolí záhonů pilinami nebo rozdrcenými vaječnými skořápkami. Popřípadě na své zahradě vysazujte vzrostlejší sazeničky, na které si slimáci už tolik netroufnou.
Zdroje:
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/cinie-pestovani-zalivka-chyby-30000815.html
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-ostalku-23906.html
- https://living.iprima.cz/zahrada/jak-pestovat-cinie-ostalky
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/ostalky-neboli-cinie-letnicky-s-velkymi-kvety-vsech-barev.html