14. 1. 2019
Kalísie voňavá je vytrvalá pokojová rostlina původem z Mexika. Díky své nenáročnosti na pěstování je ozdobou mnoha domácností. Málokdo však ví, že v sobě ukrývá velké množství tělu prospěšných látek, která vám pomohou zatočit s mnoha nemocemi. Zkuste si doma vyrobit mast, olej, tinkturu, odvar či výluh.
Při výrobě zázračného produktu nepoužívejte kovové nádobí! Zbytečně by ubíralo na koncentraci léčivých látek. Vhodnější variantou je plastové, dřevěné nebo keramické nádobí.
Pustíte-li se do výroby vlastního domácího produktu, striktně se držte receptu! Důležitá je i taková maličkost, jako počet kolínek nebo velikost listu. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pěstování zvládne i začátečník
Kalísie voňavá je poměrně rychle rostoucí rostlina. Jako každá tropická rostlina miluje dostatek tepla a světla. Nikdy ji však nestavte na přímé slunce. Lépe bude prospívat v polostínu. Důležitý je i dostatek vláhy. V létě kalísii zalévejte každý den. V zimních měsících zálivku mírně omezte. Postačí, když rostlinu budete zalívat jednou za dva až tři dny.
V létě kalísii dopřejte také pobyt na čerstvém vzduchu. Dejte si však velký pozor na první mrazíky. Teploty nižší než 12 stupňů Celsia by mohly být příčinou jejího úhynu. Za dobrou péči se vám kalísie odmění bílými květy, které začnou pár hodin před deštěm příjemně vonět.
Předávkování může vyvolat nežádoucí účinky
Kalísie voňavá obsahuje velké množství účinných látek. Vedle vápníku, železa, chromu, mědi, selenu a dalších tělu prospěšných látek obsahuje i vitamíny skupiny B a vitamín C. Navíc látky, které jsou v kalísii obsažené zesilují účinek vitamínu C.
Důrazně dbejte na doporučené dávkování! Množství léčivých látek v jednotlivých částech rostliny je totiž mnohdy tak vysoké, že může snadno dojít k předávkování! Slabší účinky mají listy. Jako prevenci nachlazení, chřipky a mnoha jiných nemocí je můžete čas od času rozžvýkat. Nikdy je však nepolykejte! Rozžvýkaný list raději vyplivněte.
Mnohem vyšší koncentrace léčivých látek je naopak v oddencích. Zejména v těch, které mají minimálně 9 kolínek a jsou zbarveny do hnědofialové barvy. Navíc účinek kalísie lze ještě zesílit umístěním jejích části do ledničky.
Koncentrace účinných látek se léty zvyšuje. Čím starší rostlina je, tím je koncentrace tělu prospěšných látek vyšší. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kalísie voňavá pomůže při léčbě širokého spektra nemocí. Ceněna je zejména pro své protizánětlivé, protirakovinové a antibakteriální účinky. Už pouhé rozžvýkání listů vás zbaví bolesti hlavy, pálení žáhy, zácpy, kašle, bolesti v krku či nastupující angíny. Obklady z čerstvá rozmixované kalísie uleví od bolesti kloubů a páteře, urychlí hojení ran, popálenin a jiných drobných zranění. Muži ocení její účinky při problémech s prostatou. Ženám zase pomůže při likvidaci myomů a cyst.
Trápí vás křečové žíly? Zkuste si vyrobit mast z kalísie! Postačí pouze smíchat Šťávu z listů a oddenků spolu s lanolinem. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Odvary či výluhy z ní vyrobené pomohou při alergii, zlepší astma, sníží krevní tlak a pomohou lidem, kteří trpí cukrovkou. Dokázány jsou i pozitivní účinky při léčbě Alzheimerovi nemoci, Parkinsonovy choroby a rakoviny ženských pohlavních orgánů, prsou, plic, žaludku, konečníku či štítné žlázy. Užívání kalísie brzdí rozvoj rakovinových buněk. Zajímavostí je, že látky v ní obsažené, pomohou i s alkoholovou a nikotinovou závislostí.