15. 2. 2020
Jak si takový domácí bylinkový olej vyrobit? Není to nic složitého. Stačí prošmejdit spíž nebo kosmetický kufřík a pustit se do výroby. V zásadě je jenom potřeba rozlišit, zda budete bylinkovým olejem dochucovat pokrmy nebo pečovat o svůj zevnějšek.
Bylinkové oleje do studené a teplé kuchyně
Začneme výrobou domácího bylinkového oleje pro použití v kuchyni. V tomhle případě je potřeba zodpovědět si jednoduchou otázku: Budete olej používat ve studené nebo teplé kuchyni?
Vyměňte syntetickou kosmetiku za přírodní olejíčky. Dobrou zprávou je, že si je můžete vyrobit i sami doma.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud toužíte po bylinkovém oleji k dochucení nejrůznějších salátů a dressingů, pamatujte, že bylinky byste měli v tomhle případě vždycky nakládat do zastudena lisovaného olivového nebo slunečnicového oleje (ideálně v bio kvalitě).
U olejů, které upotřebíte spíše v kuchyni teplé, nakládejte bylinky do oleje s vyšším bodem zakouření (např. avokádový, světlicový nebo rýžový olej). K nakládání můžete použít nejen lístky bylinek, ale také natě nebo stonky.
Pro nakládání se skvěle hodí třeba bazalka, oregano, šalvěj, estragon, koriandr, majoránka, rozmarýn, saturejka, tymián, kopr, kerblík nebo petrželka. K bylinkám můžete přidat i česnek, cibuli, jalovec, citron, pepř, chilli papričky nebo další koření.
Když si olejíčky vyrobíte doma, budete mít jistotu, že v nich nejsou žádné škodlivé látky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nakládání bylinek je věda
I tady platí, že důkladná příprava je zárukou pozdějšího úspěchu. Před samotným nakládáním bylinek si připravte tmavou a skleněnou lahev s uzávěrem, kterou je potřeba pečlivě vymýt a vysušit.
Bylinky opláchněte, osušte a můžete je jemně nasekat nožem. To proto, aby olej lépe přijal jejich chuť. Bylinky vybraným olejem zalijte až po hrdlo a myslete na to, že při macerování musí být celé ponořené. V opačném případě by začaly plesnivět.
Lahvičku s bylinkami důkladně uzavřete a uložte na stinné místo do chladu. Čím déle budete bylinky macerovat, tím lepší bude výsledná chuť oleje. Nezapomeňte lahvičku cca jedenkrát týdně protřepávat. Olej můžete následně scedit a uložit do ledničky, kde vydrží několik dlouhých měsíců.
Náš tip: Víčko lahvičky s olejem můžete omotat provázkem. To proto, aby se k oleji nedostal vzduch, díky kterému by se olej zkazil.
Kosmetické bylinné oleje
Dalším typem bylinkových olejů jsou ty kosmetické. Těmi můžeme potírat suchou pokožku, vtírat je do suchých vlasů, přidávat do relaxační koupele nebo s nimi mazat ztuhlé klouby a bolavé svaly. Skvěle se hodí také pro domácí masáž nebo do aromalamp.
Třeba masážní olejíček jednoduše připravíte z máty (může být čerstvá i sušená) a kokosového nebo mandlového oleje. Máta krásně uvolní svaly a osvěží mysl. Skvělá je ale také levandule, která naopak uklidňuje a zjemňuje pokožku. Použít můžete taky měsíček lékařský. Ten je silně výživný, takže se hodí hlavně pro suchou pokožku.
Bazalkovým olejem můžete ochutit například saláty. A snadno si ho připravíte doma. jen je potřeba dbát na to, aby byly bylinky celé ponořené.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Připravit si můžete také šalvějový olej, který při pravidelném potírání dásní pomáhá zbavit se paradentózy. Pokud vás trápí dermatitida, můžete olej využít k potírání pokožky hlavy. Tymiánový olej zase uleví bolavým kloubům a svalům a růžový olej vás zbaví popraskaných pat a drobných popálenin.
Postup výroby masážního olejíčku je velmi podobný jako u výše uvedeného oleje do kuchyně s tím rozdílem, že bylinky pro masážní olej stačí macerovat jeden týden. Po scezení olej vydrží klidně celý rok.