24. 6. 2022
Následující řádky budou věnovány domácímu štěstí. Pokojovce, která svou krásou přesvědčí i ty největší skeptiky a nenáročnou údržbou jedince, kterým doma pravidelně umírají i odolné kaktusy. Její pěstování je neskutečně jednoduché, proto jde o trvalku, která je vhodná i pro naprosté začátečníky a zahradnické amatéry.
Kde se vzala, tu se vzala…
Domácí štěstí, botanicky Soleirolia soleirolii nebo také Helxine soleirolii, pochází ze Středomoří, kde se jako půdokryvná rostlina pěstuje i namísto trávníku. Rostlinka vytváří polštářky drobných kulatých listů, které přerůstají až v zelené vodopády.
Daří se jí zejména na Sardinii a Korsice, kde divoce roste ve zdejších tropických lesích. Právě zde ji v 18. století objevil jistý kapitán Josef Francois Soleirolia, podle kterého dostala rostlinka své jméno.
Jak domácí štěstí vypadá?
Rostlinka je to opravdu drobná. Charakterizují ji kulaté lístky, které vyrůstají z narůžovělých stonků. Pokud se rostlince daří, kvete průběžně během celého roku nenápadnými a drobnými kvítky.
Jestliže rostlince věnujete trochu péče a připravíte jí vhodné stanoviště, pak nádherně přeroste závěsnou nádobu a budou z ní viset převislé trsy zelených lístečků.
Jak domácí štěstí pěstovat?
Soleirolia soleirolii si libuje v nižších a širších nádobách s dobře propustnou a kyprou zeminou nebo rašelinovým substrátem. Květináč umístěte na světlé stanoviště, kam ale nedopadají přímé sluneční paprsky, které by mohly křehkou rostlinku popálit. Protože je rostlinka chladnomilná, vyhovují jí teploty do dvaceti stupňů. Dařit se jí bude zejména na severní straně.
Dbejte na zálivku a pravidelné rosení
Protože roste domácí štěstí především v lesích, pro které je typické soustavné vlhko, je potřeba dbát na její pravidelnou a dostatečnou zálivku. Rostlina totiž miluje vlhkost a nedostatek vlhkosti ze vzduchu ubírá na kráse jejím listům, které pak zasychají. Rostlinu proto průběžně zalívejte a pravidelně roste. Pokud by substrát přeschnul, může pokojovka zahynout a to by byla věčná škoda.
Množte rostlinku dělením a nezapomeňte hnojit
Pokud byste potřebovali domácí štěstí namnožit, učiníte to jednoduše dělením při přesazování. Převislé stonky umístěte do květináče s vhodnou a navlhčenou zeminou a upevněte je drátkem. Nezapomeňte zhruba dvakrát měsíčně hnojit, čímž dodáte téhle trvalce potřebnou nálož živin.
Co dělat, když…
… se domácí štěstí až příliš moc vytáhne do výšky a není už tak půvabné?
V takovém případě jste rostlinku pravděpodobně umístili do příliš tmavého nebo horkého prostředí. Přestěhováním by měla získat svoji původní krásu.
… mladé lístky zasychají?
Zasychání mladých listů má na svědomí nedostatek vzdušné vlhkosti. Rostlinku proto roste a zalívejte (ideálně ze spodu do misky, proud vody jí nedělá dobře).
… listy začnou žloutnout?
Rostlinku jste pravděpodobně umístili na přímé sluníčko, které jí nedělá dobře.
… lístky zblednou a rostlinka působí nemocně až unaveně?
Domácí štěstí jste umístili do stínu, který nevyhledává.
… rostlina začne rychle sesychat?
Pravděpodobně je na vině nedostatečná zálivka a rosení.
Použité zdroje:
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rostlinky-pro-stesti-jsou-skvelym-darkem-do-noveho-roku
- https://prima-receptar.cz/domaci-stesti-a-koralovka/
- https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-pestovat-domaci-stesti