Jste zde

Dracena jako ozdoba vašeho domova: Tipy, jak ji pěstovat, aby nežloutla a byla pořád krásná

dracena detail Zdroj: Bigstockphoto
Dracena je jedním z nejčastějších obyvatel tuzemských příbytků. Seženete ji v každém druhém květinářství a své místo má dokonce i v obchodech s nábytkem. Jak o ni pečovat, aby byla pořád dokonalá?

22. 12. 2021

Dracena není palma

Spousta z nás považuje tuhle oblíbenou pokojovku za palmu. Ve skutečnosti má mnohem blíže k agáve. Do našich pokojů dorazila z Afriky a pěstovat ji můžete jak ve formě keříku, tak vzrostlého stromu. Ve finále vlastně záleží jenom na tom, jak moc se jí budete věnovat.

V domácích podmínkách můžete pěstovat rovnou několik druhů, které při správné péči dorůstají až 150 centimetrů. Protože jde o vcelku nenáročnou pokojovku, pěstovat ji mohou i úplní začátečníci, jejichž péči nezvládají kaktusy ani umělé kytky.

bigstock-dragon-tree-dracaena-marginata-385138550_1.jpg

dracena na parapetu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Draceně je nejlépe v polostínu. Neocení přímé slunce, ani úplné šero.

Rostlinka má ráda polostín a mírnou teplotu

Pokud chcete, aby se u vás draceně doopravdy dařilo, je vhodné ji umístit do polostínu. Rozhodně ji nedávejte za okno nebo tam, kam nemají sluneční paprsky šanci proniknout. Stejně tak volte stanoviště, kde bude stabilně 16 až 25 stupňů. Co se týče zálivky, ta není tak důležitá, jako vlhkost v domě či bytě. Dracenu tak spíš než zalívejte, roste. A pozor na přemokření, to vážně nemá ráda.

Mohlo by vás zajímat: Draceně vadí chlor z klasické kohoutkové vody. K zálivce proto používejte vodu odstátou nebo přefiltrovanou. 

Co se týče přesazování, to můžete podniknout jednou za dva roky a to vždy na začátku jara. Při přesazování vyberte o něco větší květináč, do kterého dejte směs drnovky a listovky v poměru 2:1. Další díl by pak měl tvořit písek a nakonec přidejte zetlelý hnůj. Hnojit dracenu je pak potřeba zhruba každé dva týdny a to od března do září.

Náš tip: Nezapomínejte z rostlinky obírat spodní žluté listy, které přirozeně žloutnou a postupně odpadávají. Aby rostlině neodebíraly důležité živiny, odloupněte je ještě před tím, než samovolně odpadnou.

bigstock-plant-with-long-pointed-leave-430412887_1.jpg

dracena zvrchu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Žloutnoucí lístky uloupněte dřív, než odpadnou. Rostlinku zbytečně vysilují.

Máte doma chlupáče? S dracenou opatrně

Pokud obýváte domácnost společně s chlupatými mazlíčky, pěstování draceny si raději dvakrát rozmyslete. Kvůli své toxicitě je totiž pro menší zvířata (typicky menší plemena psů a kočky) nebezpečná

U koček se otrava projeví rozšířenými panenkami. Kočky i psi mohou dále vykazovat příznaky jako zvracení, nadměrné slinění a nechuť k jídlu. V takovém případě je potřeba vyhledat neprodleně pomoc veterináře.

Použité zdroje:

  • https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-dracenu.html
  • https://cestakbydleni.cz/dracena
  • https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/rady-a-tipy-jak-pestovat-dracenu/