7. 3. 2021
Echinacea purpurea, česky třapatka nachová, je vytrvalá rostlina, která je hojně pěstovaná v zahradách a parcích jako okrasná květina. Květy, nať a zejména kořen se však pyšní i celou řadou léčivých účinků. Poznejte s námi její sílu a vypěstujte si ji na vaší zahradě. Březen je ideální měsíc pro její výsev.
Nejúčinnější je při prvních příznacích nemoci
Echinacea je velmi účinný přírodní lék a skvělá prevence mnoha infekčních onemocnění. Nejenže dokáže zničit celou řadu bakterií, plísní a virů, ale také dokáže aktivovat bílé krvinky, které jsou schopné zničit zdroj infekce a produkovat protilátky.
Třapatka je skvělým doplňkem k antibiotikům i velmi účinným pomocníkem při léčbě chřipky a nachlazení. Je-li podána hned při prvních příznacích, tak podstatně zkrátí dobu trvání nemoci a zmírní její projevy.
Pomůže snížit teplotu, zmírní kašel a uleví od bolesti v krku. Vždy ji však užívejte maximálně 14 dní a nikdy nepřekračujte doporučenou denní dávku! Její dlouhodobé užívání by naopak mohlo vést k potlačení imunity.
Echinacea budí naděje i při léčbě rakoviny. V těle nemocného zvyšuje množství obranných buněk.
Vypěstovat si echinaceu není nic složitého
Echinacea je nenáročná rostlina, jejíž pěstování zvládne opravdu každý. Nepotřebuje zalévat ani hnojit. Myslete však na to, že nejvíce se jí bude dařit na slunném stanovišti a v dobře propustné půdě. Nesnáší totiž přemokření.
Echinacea má krátkodobý účinek, proto je nutné užívat ji několikrát denně. Echinaceu můžete používat v čerstvém i sušeném stavu. Pamatujte však, že v sušené formě podstatně ztrácí svou účinnost.
Tinktura z echinacey
Tinktura je nejúčinnější přípravek. Vysoká koncentrace echinacey posílí obranyschopnost a pomůže lépe zvládnout probíhající infekční onemocnění. Nikdy ji však nesmíte užívat déle než dva týdnu!
Výroba domácí tinktury je velmi jednoduchá. K její výrobě budete potřebovat pouze čerstvé listy třapatky a 60% líh.
Omyté a okapané listy třapatky vložte do čisté zavařovací sklenice a zalijte je po okraj lihem. Sklenici dobře uzavřete a sklenici umístěte na chladné a tmavé místo. Několikrát týdně sklenici protřepejte a v případě, že by se část alkoholu odpařila, doplňte ho. Zhruba za dva týdny tinkturu přelijte přes jemné sítko do čistých sklenic.
Při probíhajícím onemocnění užívejte 2 čajové lžičky tinkturu po třech hodinách. Jako prevence postačí 2 čajové lžičky denně.
Užívání echinacey konzultujte s lékařem nebo lékárníkem
Při užívání echinacey se vždy řiďte pokyny lékárníka nebo dávkováním, které je uvedeno v příbalovém letáku. A pamatujte na to, že třapatka není vhodná pro všechny! Jejímu užívání by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy, malé děti i lidé, kteří trpí roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou nebo třeba lupenkou.