28. 12. 2021
Ta je totiž příjemná, jakkoli z toho můžete být zpočátku rozpačití, protože jde o bylinku a „bylinkové čaje přece chutnají všechny stejně“. Fenykl je přitom čestnou výjimkou – připravte si z něj někdy čaj a uvidíte sami. Jeho nasládlá, jemně štiplavá (anýz připomínající) chuť vás zaujme, takže ji nebudete muset přebíjet lžící medu, aby „se to vůbec dalo pozřít“.
Fenykl je víceletá rostlina pěstovaná jako dvouletka. Jejím plodem je dvounažka s nažkami dlouhými až centimetr zelenavé až světle hnědé barvy. Co se používá, jsou především jeho semínka, nicméně si ho můžete zkusit připravit i jako zeleninu – třeba zapečený se sýrem a smetanou nebo coby součást rizota.
Pomáhá srovnat krevní tlak a podporuje imunitu
Pozor, fenyklový čaj není jen na „dětské prdíky“, jak si spousta lidí v našich končinách myslí. Fenykl lidskému tělu prospívá, ať už válčíme s kašlem, srdeční činností, nebo třeba vysokým tlakem.
K dalším jeho přínosům patří:
- podpora v boji proti chudokrevnosti
- prevence rakoviny
- zpomalování zhoršování zraku u starších osob
- odstraňování zápachu z úst
- posilování mozkových funkcí
- úprava hladiny ženských hormonů a podpora laktace
- mírnění menstruačních obtíží
- zkvalitnění zažívání a vylučování
Fenykl ke kloktání i zahánění zlých duchů
Fenykl má svůj původ ve starém Egyptě, ale zbožňovali ho i Řekové a Římané. Římští vojáci ho dokonce hojně konzumovali, protože věřili, že jim dodá víc síly do boje. Ve středověku rostlinku ve velkém pěstovali mniši v klášterních zahradách. Dneska už ji zná snad celý svět.
V dávných dobách se fenyklová voda podávala ke kloktání a taky k otírání očí při zánětech. Příslušníci některých kultur ho zase dávali nade dveře a do klíčových dírek, protože věřili, že tak zaženou zlé duchy.
Co s fenyklem v kuchyni? Dejte ho do omáčky nebo zálivky
Fenykl je dneska coby koření oblíbený hlavně v Itálii a Francii. Byla by ale škoda, kdyby zůstalo jen u těchhle zemí. Je totiž skvělý k dochucování, ať už jde o chleba, cukrovinky, omáčky, zálivky, polévky (hlavně rybí), másla, likérů, tvarohových a sýrových pokrmů, salátů, dušeného masa… A hodí se i při konzervaci zeleniny.
Použité zdroje:
- https://www.vseokoreni.cz/koreni/fenykl
- https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/fenykl-kam-se-podivas-ale-co-s-nim.A170529_110417_dobra-chut_ape
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Fenykl_obecn%C3%BD
- https://www.manutea.cz/herbar-bylina-fenykl
- https://fresh.iprima.cz/specialy/fenykl