Jste zde

Jak na dokonalou bonsaj? Poradíme s rostlinkami i správným zaštipováním

zelená bonsaj Zdroj: Bigstockphoto
Našli jste zalíbení v malých a dokonale formovaných stromcích? Propadli jste kouzlu bonsají a chcete začít s jejich pěstováním doma? Máme pro vás praktické tipy i spoustu cenných rad, jak na to!

27. 5. 2022

První zmínky o miniaturních stromečcích pěstovaných v miskách, pocházejí z doby před přelomem letopočtu. Objevily se ve starověké Číně, odkud tohle umění převzalo Japonsko, kde je dodnes pěstování bonsají úzce zakořeněné. Skutečná záliba ve stromcích pěstovaných pro krásu olistění se ale vyvinula poměrně pozdě.

Z hlediska čínských a japonských tradic proniklo pěstování bonsají do západních zemí až nedávno. Skutečný zájem o bonsaje v Evropě, Americe a v Austrálii nastal ve dvacátém století a dodnes získává stále více příznivců. Pěstování miniaturních stromečků v misce totiž není náročné a zvládnou ho i úplní začátečníci. Stačí jen vědět, jak na to!

Vyberte si správnou bonsaj

V první řadě je potřeba podotknout, že ne každý stromek je k pěstování v misce vhodný. Mezi nejoblíbenější a nejméně náročné druhy patří například buxus harlandii, který známe spíše pod pojmem zimostráz. Oblíbený je i klasický bambus, který má rád světlo, ale snese i polostín. Zapomenout nesmíme ani na oblíbené fikusy, které si vystačí s menším množstvím slunečních paprsků a nesnáší průvan.

bigstock-bonsai-plant-are-placed-in-the-434567975.jpg

bonsaj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zaštipování bonsají má tradici v Číně a v Japonsku. K nám se dostalo výrazně později.

Oblíbené jsou i bonsaje vytvarované z cesmíny, ptačího zobu nebo olivovníku. Při pěstování v misce se osvědčila i nám dobře známá tlustice. Hezkou bonsaj můžete vytvarovat i ze stromečku pistácie, kamenného tisu nebo australské třešně (Eugenia). Vždy je ovšem potřeba si u vybraného typu zjistit maximum informací o podmínkách pěstování, světlu a hlavně zálivce.

Krása venku, nebo vevnitř?

Pokojové bonsaje můžeme poměrně snadno pořídit v každém lepším zahradním centru. Pěstování a zaštipování klasických pokojových bonsají není nic složitého. Tvarování stromečku totiž v našich podmínkách nemusí probíhat podle klasických čínských pravidel a největší škodu tak můžete nadělat ve chvíli, kdy necháte substrát přeschnout nebo ho naopak úplně přelijete.

bigstock-gardener-taking-care-of-plant-453108795.jpg

zaštipování bonsaje
Zdroj: 
Bigstockphoto
Budete-li rostlinku pravidelně zaštipovat, pak její kmínek posílí.

Pokud máte možnost umístit stromeček venku a s pěstováním bonsají prozatím nemáte žádné zkušenosti, volte tuhle variantu, která je mnohem jednodušší a při tvarování koruny stromku můžete postupovat podle citu. Aby působila bonsaj „staře“, je potřeba stromek neustále zaštipovat, čímž se bude průběžně zvětšovat průměr kmene.

Náš tip: Pokud se vám nechce za stromek vhodný k zaštipování utrácet v zahradnickém centru, vyrazte do lesa. Les je totiž plný mladých vysemeněných stromků, se kterými se dál nepočítá a velká většina z nich v konkurenčním prostředí zaniká.

Pěstování bonsají v 10 jednoduchých krocích:

  1. Stromek, který plánujete přetvořit v bonsaj, musí mít co největší kořenový bal a co nejméně poškozené kořeny.
  2. Pořiďte si kvalitní bonsajistické drátky a ostré nůžky určené přímo pro tvarování bonsají.
  3. Pokud si domů přinesete stromek s poškozenými kořeny, jednoduše je odstřihněte a stejně poprvé zasáhněte i do korunky.
  4. Bonsaj umístěte na stinnější místo, které by ale nemělo být vystaveno průvanu.
  5. Vrhněte se na drátkování stromků. Začněte odspodu, s tím že síla drátu se postupně ztenčuje s přibývající sílou větviček.
  6. Korunu stromu můžete zaštipovat dle vlastních preferencí nebo vycházet z japonské typologie.
  7. Pokojové bonsaje se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu.
  8. Základní řez stromku je dobré dělat při přesazování, drobným zásahům se pak ale nemusíte vyhýbat ani během vegetace.
  9. Pupeny ponechejte jenom tam, kde se mají vyvinout větvičky, ostatní vyštípněte.
  10. Pro udržení správného tvaru nové výhonky stále zakracujte, stromek bude zdravější a silnější.

Pár praktických tipů závěrem

Vždy tvarujte první kmen a až poté samotné větvičky. S hnojením opatrně. Hnojte méně a raději častěji. Ideální je stromeček hnojit až po delší době, nikoli hned po přesazení. To mají totiž rostlinky dost živin ze substrátu.

Pokud potřebujete větvičky dotvarovat na správné místo, využijte zmíněných drátků. Ty by ale měly zůstávat na rostlince maximálně po dobu tří měsíců. Pamatujte, že zaštipováním zasahujete do systému rostliny, proto jí před další úpravou nechte alespoň dva měsíce na regeneraci.

Použité zdroje:

  • https://www.bonsai-shop.cz/navod-na-pestovani-bonsaje
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-a-tvorit-bonsaj-skola-pro-zacatecniky.html
  • https://www.svetbonsaji.cz/historie-bonsaji/