17. 6. 2016
Přemýšlíte o nové lednici a z přemíry faktorů, které po třeba sledovat, vám jde hlava kolem? Přečtěte si náš článek, poradíme vám, na co si dát pozor.
Velikost a umístění
Největší zastoupení mají lednice s šířkou 60 cm a hloubkou 64 cm. Do menších prostor však není problém instalovat lednice užší - s šířkou do 48 cm. Ani koupě větších lednic není problém, vždy záleží na požadavcích a možnostech umístění.
Zdroj:
Několik tipů pro umístění lednice:
- Pro zachování plné funkčnosti lednice je nutné zanechat po stranách a za lednicí volný prostor. Po stranách alespoň 1 cm a za lednicí minimálně 3 až 5 cm. Díky tomu kolem ní může volně proudit vzduch a její funkčnost není omezená. Při volbě rozměrů je třeba na tuto mezeru dbát a počítat s ní.
- Lednice by nikdy neměla být umístěna blízko dalších zdrojů tepla (kamna, sporák). Také se vyvarujte umístění u oken. Pokud bude na ledničku svítit přímé slunko, riskujete její přehřívání.
- Lednici umístěte do dostatečně velké místnosti, nejčastěji se uvádí poměr 1 metr krychlový na 8 g chladiva (množství chladiva vždy naleznete na štítku spotřebiče).
- Objem lednice vždy pečlivě zvažte podle počtu členů rodiny a objemu potravin, které v ní plánujete skladovat. Nejčastěji se uvádí rovnice: 1 osoba = 50 až 70 litrů v lednici. Tedy čtyřčlenná rodina by si měla pořídit lednici o objemu větším jak 200 l.
Další rady jak vybrat ledničku s mrazákem naleznete přímo na oficiálních stránkách značky Gorenje.
Typ konstrukce
- Kombinovaná – chladnička s mrazničkou, která disponuje vlastními dvířky
- Monoklimatická – velká lednice bez mrazícího prostoru
- Vitrínová neboli vinotéka – chladnička s několika teplotními zónami (vhodné pro uchování vína)
- Americká lednice neboli Side by Side – dvoudveřová chladnička, která často disponuje doplňky, jako je například výrobník ledu nebo nápojový automat
- Chladnička s mrazicím boxem – malý mrazící prostor je umístěn uvnitř chladničky
- Volně stojící nebo vestavné chladničky
Odmrazování
U jednotlivých typů se můžete setkat s rozdílnými způsoby chlazení. Pokud zvolíte model se systémem NoFrost, nebude ve vaší chladničce vlhko a ušetříte si práci s odstraňováním námrazy. Další variantou je také automatické odmrazování, při kterém chladnička vzniklou námrazu pravidelně odstraňuje.
Tip: Při manuálním odmrazení chladničku vždy bezezbytku vykliďte a námrazu nechte roztát. Do chladničky nikdy nevkládejte teplé potraviny, aby nedošlo k nárůstu teploty uvnitř chladícího prostoru.
Klimatická třída
Klimatická spotřeba určuje optimální teplotu pro provoz vaší chladničky. Při nižších teplotách hrozí, že se chlazení nezapne, naopak při teplotách vysokých bude muset chladnička fungovat na maximální výkon, což zkracuje dobu funkčnosti a má také negativní vliv na spotřebu. Klimatickou třídu vždy naleznete na štítku spotřebiče.
Subnormální teploty | SN | 10 až 32 °C |
Normální | N | 16 až 32 °C |
Subtropické | ST | 18 až 38 °C |
Tropické | T | 18 až 43 °C |
Zdroj: www.gorenje.cz
Hlučnost
Důležitým parametrem je také hlučnost nového spotřebiče, ta je na štítku uváděna v decibelech (dB). Za tiché chladničky se považují ty, které mají uvedenou hlučnost do 43 dB. Hlučnost je důležitým parametrem zvláště v menších bytech – pokud máte chladničku umístěnou blízko ložnice, určitě se o tento parametr zajímejte.
Spotřeba
Spotřeba chladničky je, jako u dalších spotřebičů v domácnosti, považována za jedno z hlavních kritérií. Energetická třída se označuje písmeny abecedy (A až D). V případě chladniček si vybíráme především z počtu znamének plus (+), jelikož chladničky nižší třídy než A se již neprodávají. Nejúspornější je třída A+++, tyto chladničky ušetří za den průměrně 0,8 kW, což je přibližně 800 Kč ročně.
Doplňkové funkce
Chladničky dnes již disponují mnoha doplňujícími funkcemi, například speciálním rozdělením chladicí části (nulová zóna, čerstvá zóna), funkce NoFrost, zvukový signál otevřených dveří a podobně.
Doporučujeme lednici NRK6203TX, která dosáhla na značku kvality dTest.
Zdroj: www.gorenje.cz