15. 4. 2020
Pestrý jídelníček je základ
Zařaďte do svého jídelníčku dostatek čerstvého ovoce a zeleniny (zkontumovat byste měli v ideálním případě asi 400 gramů za den). Nezapomínejte ani na vlákninu. Jejím bohatým zdrojem jsou například luštěniny a zdravé tuky. Ty najdete v ořeších nebo některých za studena lisovaných olejích.
Naopak se zkuste vyvarovat těžkým a tučným jídlům. Vynechejte smažené a průmyslově vyráběné výrobky nebo polotovary. Omezte i příjem cukru, kofeinu a alkoholu. Ani jeden z výše jmenovaných totiž našemu tělu a imunitě neprospívá.
Zacvičte si doma. Alespoň chvilku každý den. Na internetu je k dispozici spousta instruktážních videí.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Superpotraviny jako žádaný bonus
Obohaťte jídelníček o superpotraviny, které dodávají tělu maximum vitamínů a dalších cenných látek. Mezi ty, které jednoduše seženete v našich podmínkách, patří třeba kysané zelí, které je bohaté na vitamin C, nebo ostružiny a borůvky. Ty si v ničem nezadají s exotickými acai bobulemi. Chia semínka pak vyměňte za semínka slunečnicová, lněná nebo konopná.
Superpotravinami, které snadno seženete, jsou i růžičková kapusta, červená řepa a rakytník. Nezapomínejte ani na aromatické cibuloviny, mezi které patří třeba cibule nebo česnek. Ten mimochodem působí jako přírodní antibiotikum. Skvělý je i česnek medvědí, jehož sezóna je v plném proudu, křen nebo kvašené potraviny (třeba podomácku vyrobené kimchi).
Neflákejte spánek
Spánek má na naši imunitu neuvěřitelný vliv a jeho nedostatek může způsobit celou řadu komplikací. Proto si nastavte pravidelný spánkový režim a snažte se ho dodržovat i během víkendu. Ideální je, pokud budete spánku denně věnovat 7 až 9 hodin.
Nedostatek může prokazatelně zhoršovat imunitu organismu, jeho nadbytek pak souvisí s výkyvy nálad, depresivními stavy, zvýšeným rizikem srdečních onemocnění nebo takzvaným „zamlženým mozkem” – tedy stavem, kdy pociťujeme zhoršenou schopnost vykonávat některé činnosti.
Vsaďte na probiotika
Značná část našeho imunitního systému je uložena v trávicím traktu. Proto je potřeba o něj odpovídajícím způsobem pečovat. Zařaďte proto do svého jídelníčku kysané mléčné výrobky a fermentované potraviny. Nezapomínejte ani na dostatek vlákniny a nebojte se probiotik.
Probiotika jsou vlastně živé mikroorganismy, kterým je potřeba vytvořit vhodné podmínky pro růst. Jsou totiž citlivé na pH, změny teploty, kyslík a také se ovlivňují navzájem. Probiotika můžete užívat buďto preventivně nebo jako doplňkovou léčbu. Jsou navíc vhodná pro všechny věkové kategorie, a pokud to zdravotní stav vyžaduje, mohou se užívat i dlouhodobě.
Dostatek čerstvého vzduchu a otužování
Kromě výše uvedeného nezapomínejte ani na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Nemusíte zrovna uběhnout půlmaraton nebo zbořit posilovnu, pamatujte, že nejpřirozenějším pohybem je pro naše tělo rychlejší chůze. 10 000 kroků denně vám rozhodně neuškodí.
Dopřejte tělu každý den alespoň 400 gramů ovoce a zeleniny. Klidně i formou šťáv.Zdroj: www.bigstockphoto.com
A pokud posbíráte dostatek odvahy, zkuste tělo otužovat. Otužování patří k účinným způsobům, jak zvyšovat obranyschopnost organismu. Pokud se zrovna nedostanete do sauny, není problém začít s otužováním doma. Stačí se jednoduše začít sprchovat studenou vodou (cca 2 minuty) a každý den snižovat její teplotu o jeden stupeň Celsia, než se dostanete na 20° C.
Omezte stres na minimum
Současná nesmírně hektická doba na nás klade vysoké nároky. O stresové situace tak není nouze. Stres je součástí našich životů. Je ale potřeba vědět, že každá stresová situace snižuje imunitu našeho organismu a má neblahý vliv taky na naši psychiku. Jak ho odbourat nebo alespoň minimalizovat?
První pomocí je zcela nečekaně žvýkání (volte raději žvýkačky, než něco nezdravého). Účinné je taky jít se „zbořit“ třeba během nebo do fitka. Pokud na cvičení nemáte buňky, zkuste meditaci. Pomáhá i masáž, horká koupel, aromaterapie, uklidňující hudba nebo bylinky. Naopak se zkuste vyhnout stimulačním a návykovým látkám (kofein, alkohol).
A nezapomeňte – alespoň jednou denně byste se měli pěkně od plic zasmát. Vážně to pomáhá :)