25. 1. 2023
Jednotlivé druhy zeleniny vyžadují specifické podmínky skladování. Úplně nejlépe jí je však obvykle v chladném, čistém a vzdušném sklepě, kde se teplota pohybuje okolo 2 až 8 stupňů Celsia. Co ale dělat, když takový sklep nemáte? Na to se podíváme v dnešním článku.
Vše začíná nákupem!
V obchodě vybírejte pouze vyzrálou a zdravou zeleninu, která není plesnivá, otlučená, nahnilá nebo jinak poškozená. Doma ji vybalte z původního obalu a umyjte ji až těsně před konzumací. Pokud zeleninu umyjete už před skladováním, zbavíte ji ochranné vrstvy, která chrání zeleninu před hnilobou a plísněmi. V průběhu skladování zeleninu pravidelně kontrolujte!
Zeleninu neskladujte společně s ovocem
Společné skladování ovoce a některých druhů zeleniny vede k rychlejšímu zrání, k ovlivnění chuti i ke snadnějšímu šíření spor plísní.
Jablka, hrušky, banány a jiné ovoce, které uvolňuje při zrání ethylen, neskladujte společně s mrkví, s okurkami, s lilky nebo s brokolicí. Cibuli neskladujte u rajčat, aby neztratila svůj říz, a kořenovou zeleninu neskladujte s košťálovou.
Všem druhů zeleniny chladnička nesvědčí
Většina druhů zeleniny vyžaduje skladování v chladu. Ve sklepě či v chladničce ve spodní přihrádce nebo ve speciální zásuvce, kde jsou optimální vlhkost i teplota.
Některé druhy zeleniny vám však v lednici vydrží ještě o něco déle, pokud jejich kořínky umístíte do misky s vodou. Například mrkev, ředkvičky nebo hlávkový salát, pokud tedy ještě nějaké kořínky má. U kořenové zeleniny je navíc vhodné odříznout zelenou nať, která samotné zelenině bere vlhkost.
Květák, brokolici, kapustu a jinou košťálovou zeleninu v lednici zabalte do potravinové fólie s dírami nebo ji překryjte vlhkou utěrkou, aby nezvadla.
Chlad vyžadují také brambory, cibule, česnek, dýně, tuříny, cukety, batáty a červená řepa. Pobyt v lednici jim však nesvědčí! Přílišný chlad vede ke zhoršení chuti i k tvorbě plísně. Pokud tedy nemáte sklep, nejlepší je tuto zeleninu skladovat v chladné chodbě. Vždy však v temnu a na místě s dostatečným přísunem vzduchu! Uzavření do skříně tak rozhodně není dobrý nápad.
Rajčata, lilky, okurky, zelené fazole a papriky nikdy neukládejte do lednice, ale ponechte je při běžné pokojové teplotě. Při teplotách pod 10 stupňů Celsia obvykle ztrácejí svou chuť. Pokud však zeleninu rozkrojíte, uchovejte ji v lednici.
Stejně tak do lednice nepatří ani meloun, dokud však není rozkrojený.
Tip: Z rajčat nikdy neodstraňujte stopky a neskladujte je v chladničce. Déle vám vydrží a zachovají si svou skvělou chuť.
Zdroje:
- https://www.bosch-home.com/cz/blog/zachran-jidlo/skladovani-zeleniny
- https://www.nejodstavnovac.cz/7-tipu-jak-spravne-skladovat-ovoce-a-zeleninu-znate-je
- https://happymag.cz/diy/18-genialnich-triku-diky-kterym-vam-vydrzi-ovoce-zelenina-dele-cerstve/
- https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/zeleninova-zahrada/skladovat-ruzne-druhy-zeleniny-pri-kterych-teplotach/
- https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/jak-a-kde-spravne-skladovat-zeleninu-a-zbytecne-nezkracovat-jeji-zivotnost