30. 5. 2021
Vodní kámen je usazeninou, která se vytváří na stěnách nádob nebo potrubí, v nichž je voda přepravována nebo uchovávána. Vodní kámen vzniká ve chvíli, kdy se ve vodě rozpouští vápenaté a hořečnaté soli. K rozpouštění dochází nejčastěji při změnách teplot a nejvíc trápí domácnosti, které se potýkají s tvrdou vodou.
Proč je tolik nebezpečný?
Kromě toho, že bílý povlak nevypadá zrovna dvakrát přitažlivě, dokáže být pořádným záškodníkem. Obaluje totiž topné spirálky a vnitřní prostory varných konvic a dalších domácích spotřebičů (např. kávovarů, žehliček apod.) které při ohřevu vody spotřebují více energie, s čímž neodmyslitelně souvisí taky vyšší výdaje.
Jak vyčistit žehličku? Pomůže zubní pasta, ocet nebo sůl
Vodní kámen taky snižuje účinnost pracích a mycích prostředků, zvyšuje spotřebu vody, což se nakonec opět projeví na vyšších platbách. Kromě toho taky snižuje životnost spotřebičů, které kvůli zvýšené námaze nevydrží tak dlouho, jak by se očekávalo. Navíc pochutnávat si na kávě nebo čaji, ve kterém plavou zbytky vodního kamene taky není příjemné.
S vodním kamenem si poradí ocet
Vodní kámen nás může trápit i na takových místech, kde bychom ho třeba vůbec nečekali. Příkladem budiž třeba toaletní mísa. Častým splachováním, zvláště pokud máte tvrdší vodu, se v toaletních mísách vytváří tmavé usazeniny, které působí opravdu nevzhledně.
Abyste se vodního kamene zbavili, stačí mísu prolít litrem octa a nechat působit přes noc. Ráno postižená místa vydrhněte obyčejnou záchodovou štětkou.
Octovým roztokem smíchaným v poměru 1:1 s vodou můžete vyčistit i vnitřek varných konvic. Jednoduše do konvice ocet s vodou nalijte, přidejte celý citron a nechte přejít varem. Následně nezapomeňte pořádně vypláchnout!
Pomůže i citron nebo kyselina citronová
Už naše babičky věděly, že s vodním kamenem si poradí obyčejný citron. Pokud ho zrovna nemáte po ruce, stejnou službu vám prokáže i kyselina citronová. S výše uvedenými stačí místo potřít, nechat působit a pak opláchnout. Ale pozor! Například lesklé chromové baterie můžete kyselinou poničit.
Jak vyčistit pračku: Na těsnění mrkněte jednou týdně a pozor na vodní kámen!
Vodní kámen odstraní i zubní pasta
Potřebujete vyleštit chromovou baterii a bojíte se, že ji výše uvedenými způsoby nevratně poškodíte? Přizvěte si na pomoc vyřazený zubní kartáček a obyčejnou zubní pastu. Na kartáček naneste zubní pastu a zkuste menší plochy zanesené vodním kamenem vyčistit tímto způsobem. Tenhle způsob čištění oceníte zejména v rozích, kloubech nebo kolem vodovodních baterií.
Jak se tomuhle záškodníkovi vyhnout do budoucna?
Jediné řešení je zamezit usazování vodního kamene. Máte několik možností, jak na to. Můžete se stát rodinným četníkem, který bude stát na stráži a po každém použití koupelny donutí jeho uživatele osušit všechna dostupná místa.
Nebo vodovodní baterie potřete parafínem, který zabrání usazování vody a ta naopak steče. Ošetřit vhodným přípravkem s hydrofobní vrstvou můžete i sprchový kout nebo kachličky.