Jste zde

Jak pěstovat jahody: 10 tipů, které vám pomůžou k obří sladké úrodě

plody jahodníku Zdroj: Bigstockphoto
Šťavnaté a sladké jahody většina z nás miluje. Asi nám taky dáte za pravdu, že oproti jahodám, které koupíte v obchodě, jsou ty doma vypěstované nesrovnatelně lepší a chutnější. Jak na jejich pěstování? Poradíme s termínem i vhodným substrátem!

24. 4. 2021

1. Vyberte správné místo

Jahodám nejvíce vyhovují hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Pokud byste se rozhodli jahody nasadit do čisté písčité půdy, počítejte s tím, že tady mohou mladé rostliny brzy zaschnout. Ideální není ani půda jílovitá, která je chladnější, dlouho drží ve spodní části vláhu a horní vrstva praská.

2. Nepodceňte termín výsadby

Jarní výsadbu většinou zvolíme v případě, když nestihneme jahodník vysadit na podzim. Přesný termín je závislý na průběhu jara, většinou se sází v dubnu nebo začátkem května. Letní výsadba (červenec až srpen) se využívá k intenzivnímu pěstování jahod ve velkém.

Pokud patříte mezi drobné pěstitele, tento typ výsadby není příliš vhodný. Letní výsadba je totiž velmi náročná na ošetřování i závlahu a reálně hrozí, že při sebemenším přešlapu o celou budoucí úrodu přijdete.

bigstock-bucket-of-freshly-picked-straw-408154592.jpg

jahody v kyblíku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jahody potřebují poměrně dost péče. Nicméně uznejte, že výsledek za to rozhodně stojí.

3. Příprava místa pro pěstování

Pokud máte na pozemku dost místa, vyvarujte se sázení jahod na stejné místo, kde jste je pěstovali minulý rok. Jestliže je to možné, vraťte je na stejné místo až za čtyři roky. Nemáte jinou možnost a jste limitování prostorem? Pak před výsadbou proveďte alespoň několik následujících kroků:

  • Po sklizni původních jahod vykopejte starý jahodník i s kořeny
  • Na místo zaryjte velmi uleželý hnůj, kompost nebo substrát společně s kombinovaným hnojivem 
  • Co nejdříve nasejte tzv. zelené hnojení (třeba směs ovsa a pelušky).
  • Když zelený porost dosáhne cca 40 cm, je dobré ho posekat a zapravit do země. 
  • Před zarytím ho nezapomeňte ošetřit fungicidním přípravkem (zakryjte alespoň na 14 dní plachtou)

Náš tip: Pokud jahody sázíte po jiné rostlině, co nejlépe pozemek odplevelte a důkladně pohnojte. 

4. Výsadba do zakryté půdy

Zvolit můžete černou, černobílou nebo netkanou folii, z nichž každá má svoje specifické výhody. Vybranou textilií nebo fólií přikryjte připravený pozemek, do kterého hodláte jahody sázet. Po okrajích folii přihrňte zeminou a rozměřte (jednořádek 60×20 cm, dvojřádek 60x20x20 cm).

Do řádku položte prkna kvůli zatížení. Vystříhejte kříže 12×12 cm a sázejte. Při jednořádku budete potřebovat asi 6 sazenic/m², při dvojřádku 9 sazenic na m².

5. Výsadba do volné půdy

Pokud jste se rozhodli jahody sázet do volné půdy, je potřeba pozemek rozměřit na řádky asi 70 – 80 centimetrů od sebe. Spon v řádku volte 30–40 cm podle vzrůstnosti odrůdy. Při jednořádkovém způsobu potřebujete asi 4–5 sazenic na 1 m².

Nejlépe se sází do rýčem nebo lopatkou vytvořeného zářezu, kdy kořeny jdou kolmo do země. Platí, že čím pozdější termín výsadby zvolíte, tím musí sazenice více držet v zemi. Raději ať je sazenice mírně utopená, než aby celé srdíčko koukalo. 

Zeminu kolem sazenic řádně přišlápněte a zalijte. Nikdy ale nelijte vodu do jamek před výsadbou, ale až po výsadbě a řádném zhutnění kolem sazenic. Po nasazení můžete použít povolený půdní přípravek, který dočasně pozastaví klíčení nových plevelů a oddálí potřebu první okopávky.

bigstock-a-bucket-full-of-freshly-picke-415864144.jpg

sklizeň jahod
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jahody sklízejte pravidelně každý den. A ideálně hned ráno.

6. Jahody potřebují péči

Výsadbou pro vás ale celý proces nekončí. Ba právě naopak. Pokud po výsadbě přijde období vysokých teplot, je vhodné sazenice chránit přistíněním. V případě zalévání takzvaně z vrchu, volte intenzivnější a méně častou zálivku. Ideální je kapková závlaha, která poskytne vláhu a přitom nezamokří sazenice, které by mohly častou zálivkou zahnívat.

7. Hnojení je věda

Jahody se nedoporučuje hnojit přímo po výsadbě, ani když už plodí. Podzimní výsadbu můžete pohnojit před květem na jaře. Podpoříte tak násadu květů a plodů. Vhodná jsou speciální hnojiva na jahody, která se aplikují formou zálivky. Zásadou správného postupu při hnojení je vždy před aplikací hnojiva půdu provlhčit.

8. Jahody sklízejte průběžně

Jakmile začnou jahody červenat, denně věnujte čas jejich sklizni. V ideálním případě si ji naplánujte na ráno. Probírkou vytřiďte shnilé nebo plesnivé plody, které vyhoďte na kompost. Pokud jahody nepěstujete na textilii nebo fólii, podložte keříky speciálními podložkami, které chrání plody před stykem s půdou.

9. Záhon si zaslouží posklizňovou péči

Po sklizni je třeba jahody stále zalévat a záhony udržovat čisté a bez plevelů. Odstraňujte poškozené a suché listy. Už nehnojte. Pokud se rozhodujete, zda jahody nechat v zemi na další sezónu, směrodatná by pro vás měla být oblast, v níž jahody pěstujete. V nevhodných pěstitelských oblastech totiž v zimě hrozí, že jahody vymrznou.

10. Zazimování a ochrana před mrazy

V chladnějších oblastech můžete jahody přikrývat speciálními kryty nebo bílou textilií. Pokud se bojíte škůdců (např. roztočíku jahodového), je dobré půdu ošetřit chemickou ochranou. Jestliže v daném roce panuje suchá zima, můžete záhon bez obav mírně zalévat.