Jste zde

Jak pěstovat kávovník: Kávová zrnka vyrostou i v květináči!

kávovník v květináči Zdroj: www.bigstockphoto.com
Dopřejte si šálek lahodné kávy! Poradíme vám, jak správně pečovat o kávovník, abyste se za tři roky mohli radovat ze svých vlastních kávových zrn. Jeho pěstování je snadné, jen musíte dodržet pár pravidel.

11. 6. 2020

Kávovník je stálozelený keř, kterému se daří v teplém a vlhkém prostředí tropického a subtropického pásu. Jeho lesklé tmavě zelené listy a žlutobílé květy, které voní po jasmínu, vám však mohou dělat radost i ve vašem obývacím pokoji. Stačí mu dopřát vhodné pěstební podmínky! 

bigstock-coffea-plant-closeup-including-367094707.jpg

pokojovka kávovník
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kávovník je velmi oblíbená pokojová rostlina, která provoní a ozdobí každý interiér krásnými květy. 

Rod kávovník zahrnuje asi 100 druhů. Pro domácí pěstování je však nejlepší kávovník arabský, který v bytových podmínkách může dorůst až dva metry. Vypěstovat lze z čerstvých semen nebo si můžete koupit už vzrostlou rostlinu. 

bigstock-fresh-coffe-in-french-press-wi-235249663.jpg

kávovník arabský
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
V bytových podmínkách se nejčastěji pěstuje kávovník arabský, jehož semena jsou velmi snadno k dostání. 

Kávová zrna rychle ztrácí schopnost klíčit

Kávovník vypěstujete pouze z kvalitních a čerstvých semen. Semena, která jsou starší více než jeden měsíc, vám pravděpodobně nevyklíčí! 

Při klíčení kávovníku buďte trpěliví. Klíček se může objevit až za 2 měsíce. U starších semen dokonce až za půl roku. Klíčení však můžete zkusit urychlit tím, že semena před umístěním do substrátu namočíte na 24 hodin do vlažné vody.  

Semena zasaďte do kyselého substrátu, denně je zavlažujte a umístěte je na světlé místo, kde panuje konstantní teplota okolo 23 stupňů Celsia. Ideálně do blízkosti topení nebo k oknu, které je orientované na jihozápad až jihovýchod. 

Jakmile se objeví první lístky a rostlinka zesílí, je čas ji přesadit.

Kávovník je velmi citlivý na přemisťování

Vzrostlá rostlina potřebuje neustálý přísun živin a dostatek světla, ale nikoliv přímé slunce, které by mohlo listy spálit. V létě rostlinu roste a pravidelně zalévejte dešťovou nebo alespoň odstátou vodou z vodovodního kohoutku. V zimě zálivku omezte a kávovník zalijte až když má mírně svěšené listy. Chraňte ho před chladem i průvanem a minimálně jednou ročně ho přesaďte do většího květináče.

bigstock-coffea-plant-closeup-including-367446544.jpg

listy kávovníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kávovník je velmi citlivý na změny i na nevhodné pěstební podmínky. To, že se mu něco nelíbí, poznáte podle listů.  

Pokud kávovník umístíte do blízkosti topení, dopřejte mu vyšší vzdušnou vlhkost. Buď pravidelným rosením, nebo jednoduchým trikem. Do misky s vodou umístěte kamínky a na ně postavte květináč. Ale pozor! Kávovník musí stát na kamínkách, nikoliv ve vodě. Trvalé přemokření totiž vede ke žloutnutí listů, které je způsobené hnijícími kořeny. 

Je libo kávu z vlastních kávových zrn?

Z prvních květů se můžete těšit za tři až čtyři roky. První plody se pak objeví až za dlouhých 10 měsíců po odkvetení. 

Plodem kávovníku je peckovice červené barvy, která tvarem připomíná třešinku a uvnitř má schovaná dvě kávová zrna. Semena pak můžete znovu zasadit nebo si je můžete upražit a umlít. Myslete však na to, že k přípravě jednoho šálku kávy budete potřebovat takových zrnek minimálně 50