Jste zde

Jak pěstovat pepřovník: Přírodní afrodiziakum potřebuje odstátou vodu a dostatek světla

zelený pepř Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vypěstujte si s námi pepřovník! Dekorativní pokojovou rostlinu, jejíž plody jsou nejznámějším a nejpoužívanějším kořením. Známe léčivé účinky pepře i rozdíly mezi jednotlivými druhy.

26. 6. 2020

Pepř je nejznámější a nejpoužívanější koření. Má nezaměnitelnou štiplavou chuť i jedinečné aroma a je nezbytnou přísadou téměř každého pokrmu.

Je plodem pepřovníku černého – tropické rostliny, kterou s úspěchem můžete pěstovat i v bytových podmínkách. Dopřejte pepřovníku správné pěstební podmínky a za tři roky se můžete těšit ze své vlastní úrody kuliček pepře. 

bigstock-peppercorns-on-gray-background-335538490.jpg

plody pepřovníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Prvních kuliček pepře se můžete dočkat zhruba za tři roky. S bohatší úrodou však počítejte až za 6 a více let. 

O zbarvení kuliček rozhoduje stupeň zralosti

Pepřovník černý je zdrojem zeleného, černého, bílého i červeného pepře. Rozhodující je pouze stupeň zralosti

Zelený pepř se sklízí jako první, když jsou bobule plně zelené a nedozrálé. Oproti černému pepři má méně štiplavou chuť a jemnější aroma. Hodí se ke steakům, k přípravě pepřové omáčky i k ozvláštnění jahodové zavařeniny. 

Pepř černý je nejznámějším druhem pepře. Nedozrálé bobule, které se sbírají ve chvíli, kdy začínají červenat, se nejprve nechají zapařit a následně se suší na slunci. Jeho použití je téměř univerzální. Přidat ho můžete do polévek, omáček i k masu. 

bigstock-black-pepper-plants-growing-on-346747327.jpg

keř pepřovníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Bílý pepř, který získáte odstraněním červené slupky ze zcela zralých plodů, má velmi intenzivní pepřové aroma a nejlépe se hodí k přípravě světlých smetanových omáček. 

Pepř červený a bílý se sbírá ve chvíli, kdy jsou bobule zcela zralé. Přičemž bílý pepř, který má velmi intenzivní aroma, se od nejvíce štiplavého červeného pepře liší tím, že je z něj odstraněna nasládlá červená slupka. 

Trocha pepře, ať se vzepře!

Pepř je nejen známé koření, které zvýrazní chuť pokrmu, ale i účinné přírodní afrodiziakum a lék proti mnoha neduhům. Podporuje krevní oběh, zlepšuje trávení a napomáhá rychlejšímu spalování tuků. Působí proti nadýmání, pomůže s odkašláváním a je skvělou první pomocí při chřipce a nachlazení. 

Vypěstujte si svůj pepřovník

Pepřovník je tropická rostlina, která ke svému životu potřebuje dostatek rozptýleného světla a tepla. Ani během zimních měsíců by teplota v místnosti neměla klesnout pod 18 stupňů Celsia.

Suchý vzduch ve vytápěných místnostech ji nevadí, ale vyšší vzdušnou vlhkost, kterou zajistíte pravidelným rosením, uvítá. V létě rostlině dopřejte také pobyt venku a pravidelně ji přihnojujte. Obrovskou výhodou je, že netrpí na škůdce ani na houbové choroby

bigstock-peppercorns-plant-and-leaves-336467011.jpg

pepřovník rostlina
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pepřovník černý vypěstujete ze semen i z odnoží, které vložíte do nádoby s vodou. 

Substrát pravidelně zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou. Nikdy by neměl zcela vyschnout, ale pozor na přemokření, které by vedlo k úhynu rostliny. 

Mladé rostliny pepřovníku můžete umístit do zavěšené nádoby, starším a větším rostlinám dopřejte oporu, kolem které by se mohly ovíjet.