14. 5. 2021
Phalaenopsis, česky můrovec, je velmi oblíbená pokojová rostlina, která se pyšní dlouhotrvajícím a krásným květem. Ovšem pouze za předpokladu, že ji věnujete vhodnou péči. Rostlina potřebuje nejen pravidelnou zálivku a přihnojování, ale čas od času i přesazení do nového substrátu.
Kdy je nejvyšší čas rostlinu přesadit?
Orchideje nemusíte přesazovat každoročně. Obvykle ji stačí přesadit jednou za dva až tři roky. Rostlina však musí být v dobré kondici. Pokud orchidej neprospívá a vypadá nevzhledně, její dřívější přesazení může nastartovat růst a regeneraci.
Orchidej přesazujte koncem jara nebo začátkem léta, vždy však po odkvětu. Přesazování v době květu je pro rostlinu vysilující.
Správný substrát je základem úspěšného pěstování
Při pěstování orchidejí zapomeňte na klasický substrát pro pokojové rostliny. Ideální substrát pro orchideje by měl být lehký, vzdušný a dobře propustný. Všechny složky substrátu by měly mít přibližně stejnou velikost a ve směsi by neměl být příliš velký podíl rašeliny. Rostlina v substrátu musí volně dýchat.
Zkušení pěstitelé si substrát mohou namíchat sami. Mnohem jednodušší je však koupě už hotového substrátu, který zajistí orchidejím ideální podmínky. Ovšem pozor! Ne všechny substráty jsou kvalitní. Substrát může být málo vzdušný, plesnivý nebo se v něm mohou ukrývat larvy smutnic.
Průhledný květináč ulehčí pěstování
Orchidej sázejte do průhledného květináče s vyvýšeným středem dna a s dostatkem otvorů, které zajistí dostatečný odtok přebytečné vody.
Květináč zvolte pouze o malinko větší nebo ponechte původní. Odstraněním starých kořenů totiž vznikne orchideji dostatek místa pro růst. Příliš velký květináč orchidejím nesvědčí. Nepokvetou, protože veškerou energii budou směřovat do tvorby nových kořenů.
Substrát nezatlačujte, abyste nepoškodili kořeny!
Samotný proces přesazování je velmi jednoduchý. Orchidej opatrně vyjměte z původního obalu a jemný oklepáním nebo osprchováním odstraňte veškerý starý substrát. Sterilními nůžkami odstraňte staré a shnilé kořeny spolu s centimetrem zdravé tkáně. Ránu po řezu pak zasypte černým uhlím nebo skořicí, abyste rostlinu ochránili před nemocemi.
Tip: Orchidej před samotným přesazováním namočte spolu s květináčem na hodinu do vlažné vody. Rostlina půjde mnohem snáze vyndat z původního obalu.
Rostlinu umístěte do květináče a zasypte ji novým substrátem. Nádobou občas zatřeste, aby se substrát dostal i mezi kořeny.
Se zálivkou i hnojením vyčkejte
Rostlinu nezalévejte ihned po přesazení. Kořenům nechte minimálně dva dny na to, aby se zacelily. S prvním dávkou hnojiva pak vyčkejte ještě mnohem déle, protože většina kupovaných směsí je předhnojených. Speciální hnojivo pro orchideje aplikujte zhruba po 4 až 6 týdnech od přesazení.