Jste zde

Jak se vyhnout letní salmonele: Pozor na krájený meloun, volská oka i led

letní salmoneloza Zdroj: Shutterstock
Dejte si pozor, abyste se nenakazili salmonelou! Nebezpečným infekčním onemocněním, kterému nahrávají vysoké letní teploty a nehygienické zacházení s potravinami.

8. 7. 2024

Salmonela je onemocnění bakteriálního původu, které se projevuje nejčastěji bolestí břicha, vodnatým průjmem, nevolností a horečkou, nebo naopak zimnicí. Ohrožené mohou být malé děti, starší i nemocní lidé a nákaza se velmi často projevuje v létě po konzumaci nedostatečně tepelně upravených nebo špatně skladovaných potravin. Pojďte se tedy společně s námi na toto onemocnění zaměřit a zjistit, kde všude na vás může číhat. 

shutterstock_654578332.jpg

letní salmonelóza
Zdroj: 
Shutterstock
Nakazit se salmonelou v letních měsících je bohužel poměrně snadné a časté. 

Vyvarujte se konzumaci syrových vajec

Syrová nebo špatně tepelně upravená vejce a výrobky z nich jsou nejznámějším zdrojem nákazy. Rizikové mohou být vejce na hniličko, naměkko i volská oka s tekutým žloutkem a nejrůznější produkty ze syrových vajec, jako například tiramisu, zmrzlina, domácí majonéza a cukrářské krémy

Abyste se vyvarovali infekce, konzumujte vejce, která jsou alespoň pasterovaná. Vejce vždy skladujte v chladu a v příslušných přihrádkách, zpracujte je do data minimální trvanlivosti a dejte pozor, by při jejich zpracování nedošlo na tzv. křížovou kontaminaci, respektive k přenosu bakterií na nejrůznější kuchyňské náčiní a nádobí. 

Při grilování masa nespěchejte!

Syrové maso je tradičním zdrojem salmonely. Při dostatečné a důsledné tepelné úpravě však žádné riziko obvykle nehrozí, neboť teplota okolo 75 °C by bakterie měla zničit. Na zpracování masa si ale nezapomeňte vyčlenit speciální prkénko a maso skladujte při teplotě do 7 °C. Po práci s ním si důkladně umyjte ruce a jednou rozmrazené maso už znovu nezmrazujte. 

shutterstock_2434811399.jpg

mytí rukou
Zdroj: 
Shutterstock
Důkladné mytí rukou je nejdůležitější činnost při prevenci salmonely. 

Ovoce i zeleninu důkladně umyjte! 

Nečekaným zdrojem nákazy jsou také naporcované melouny, které jsou na tržnicích celodenně vystaveny vysokým teplotám. Pokud si však důkladně neumyjete ani celý meloun, můžete se velmi snadno nakazit i při jeho nakrojení, neboť slupka může být kontaminována zbytky zeminy nebo závlahové vody. 

Stejně tak však mohou být kontaminovány i jiné druhy ovoce či zeleniny a nejrůznější nepasterizované ovocné šťávy, bylinky a klíčky

shutterstock_2321374403.jpg

nápoje s ledem
Zdroj: 
Shutterstock
V destinacích se špatnými hygienickými podmínkami nepijte kohoutkovou vodu a raději se vyhýbejte nápojům s ledem. 

Ovoce i zeleninu si před konzumací proto vždy umyjte čistou vodou a raději dejte přednost nepoškozeným a celým plodům. Dbejte na správné skladování a při krájení dodržujte hygienu.

Zdroje: 

  • https://www.mojeambulance.cz/jak-si-vychutnat-leto-bez-salmonelozy/
  • https://vitalweb.cz/1813/leto-a-salmonela-na-jake-potraviny-je-potreba-si-dat-pozor
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/salmoneloza-nehrozi-jen-u-vajec-pozor-si-davejte-i-na-melouny-20230531.html
  • https://fresh.iprima.cz/magazin/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/pri-koupi-melounu-dejte-pozor-na-jednu-dulezitou-vec-jinak-hrozi-zdravotni-potize
  • https://www.dotyk.cz/magazin/meloun-20190803.html