23. 6. 2023
Za vznik hemoroidů (zkomoleně a lidově hemeroidů) může vlastně tak trochu příroda, která jimi vybavila všechny savce. Jedná se totiž o cévní svazky umístěné kolem konečníku nebo v jeho dolní části, které pomáhají s vyprazdňováním, a pokud nedojde k jejich otoku nebo zánětu, vlastně o nich vůbec nevíme.
Ve chvíli, kdy ale začnou zlobit, můžeme pociťovat nepříjemnou bolest, silné svědění a potíže při sezení. Protože hemoroidy rozlišujeme na ty vnitřní a vnější, v případě těch vnitřních, které se vyvíjejí v konečníku, nás může vyděsit i nepříjemné krvácení (nejen při vyprazdňování).
Příčinou vzniku hemoroidů je špatná životospráva, dlouhodobá zácpa, nadváha, nadměrné používání projímadel nebo nedostatek pohybu. Problémem je i sedavé zaměstnání, nedostatečný příjem tekutin nebo vysoký krevní tlak. V některých případech je pak na vině také dědičnost.
Mohlo by vás zajímat: Jak se zbavit bradavic: Babské rady doporučují vlaštovičník i dračí krev
Vsaďte na vlákninu, vitamíny i sport
Pokud vás hemoroidy začnou zlobit a návštěva odborníka vám je proti srsti, zkuste si s nimi poradit s pomocí rad, které aplikovaly už naše babičky. Jako první zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které obsahují větší množství vlákniny, dodržujte pitný režim, a pokud máte sedavé zaměstnání, po každé hodině si udělejte alespoň pětiminutovou pauzu a projděte se.
Alespoň třikrát týdně byste se měli věnovat nějaké pohybové aktivitě a jídelníček doplnit o potraviny obsahující vitamín C (kysaná zelenina, citrusy, bršlice kozí noha) a rutin (najdete ho například v paprikách nebo citronové šťávě). Pomoci od hemoroidů vám mohou i různé bylinky jako např. kuklík městský, měsíček lékařský anebo kokoška pastuší tobolka.
Přečtěte si také: Jak se zbavit aft: zkuste heřmánek nebo lékořici a dopujte se vitamíny a minerály
Na toaletu s návodem a do koupelny s dubovou kůrou
Důležitý je i správný postup při vyprazdňování. Ačkoliv se to může zdát jako banalita, spousta z nás netuší, že na toaletě není potřeba tlačit a ideálně je dobré podložit si nohy nízkou židličkou (nebo alespoň balíkem toaletních papírů). Vhodné jsou i nejrůznější sedací koupele, ve kterých každý den vydržte alespoň 20 minut. Účinný je například odvar z dubové kůry.
Pokud vás hemoroidy svědí nebo pálí, můžete tyhle nepříjemné stavy zmírnit ledovými obklady nebo studenou sprchou. Vyzkoušet můžete i nejrůznější masti a gely (např. z kostivalu lékařského, měsíčku nebo ostropestřce).
V lékárně se můžete poptat i po přírodních pomocnících vyrobených z muškátového oříšku, heřmánku, hadího kořene či jitrocele. Vhodná je i masáž třezalkovým olejem nebo aplikace hojivé masti z kaštanů.
Kontroverzní klystýr a česnekové čípky
Poněkud kontroverzní metodou je klystýr, od kterého dnes ale už odborníci spíše odrazují. Zkusit můžete i česnekové čípky. Stačí rozdrtit několik stroužků česneku a smíchat je s kokosovým nebo olivovým olejem. Ze směsi vytvořte malé čípky, které dáte zamrazit. Takto vytvořený čípek následně vložte do konečníku. Počítejte ale s poměrně citelným štípáním. Po chvilce se nicméně postižená oblast znecitliví a vám se citelně uleví.
Obecně je samozřejmě nejlepší vzniku hemoroidů předcházet. A to nepůjde jinak než ve společnosti dostatečného množství tekutin, vlákniny a aktivního životního stylu.
Pokud vás ovšem tihle nezvaní návštěvníci neopustí ani po několika týdnech aktivní samoléčby, nezbyde vám nic jiného než odborníka osobně navštívit. Pamatujte, že stud není na místě. Léčba navíc bývá poměrně rychlá a nebolestivá, takže je zbytečné se doma trápit,
Použité zdroje:
- https://www.lifee.cz/zdravi/babske-rady-ktere-funguji-a-vy-se-zbavite-hemoroidu-jednou-provzdy_3130.html
- https://www.herbatica.cz/blog/hemoroidy-priznaky--lecba-a-prevence/
- https://www.zelenyobchod.cz/jak-na-hemoroidy-aneb-5-tipu-jak-si-pomoci-bez-navstevy-lekare