Jste zde

Jak se zbavit hmyzu v bytě? Vyplašte ho!

Zdroj: Joshua Davis (Flickr)

Přišlo jaro: slunce svítí, před ocestou ven netrávíme hodinu balením do kabátů a šál. Krom toho ale též ožívá hmyz a spolu s ním i pavouci, kteří se jím živí. Tito malí hosté pak rádi bez pozvánítráví čas v našem bytě. Jak se jich zbavit?

29. 4. 2013

Bytům sice větrání prospívá, ať už z hlediska prevence množení plísní, zvyšování vlhkosti nebo jen kvůli příjemnému klimatu, ovšem tím se do interiéru dostává spousta nezvaných návštěvníků. Hned na úvod pro vás máme jednu nepříjemnou zprávu. Žádný zaručený prostředek, jak se s nimi rychle a snadno vypořádat, zatím nikdo nevynalezl.

Jak se zbyvit hmyzu? Čistotou! Je to pro člověka půl zdraví a pro hmyz zhouba

Existuje mnoho prostředků a přístrojů známých například z reklam, které vytvářejí hmyzu nepříjemné podmínky pro život. Založeny jsou většinou na umělých chemických substancích nebo na elektrickém poli. Kdo se chce bránit poněkud ekologičtěji, pro toho platí především jedna poučka: hodně uklízet!

Velké množství drobného hmyzu a roztočů přežívá mezi zdmi našich království jen díky bohaté zásobě vlasů, zbytků kůže a pochopitelně drobků a kousků, jež odpadnou z různých jídel. Nejlepší prostředek pro boj s hmyzem proto není nějaký zázračný produkt z teleshoppingu, ale obyčejný hadr, koště a vysavač.

Čistota je důležitá také v případě bydlení se psem:

hmyz-v-byte-2

Každý supermarket má své hmyzobijecké oddělení. Zdroj: Alan Stanton (Flickr)

Výzbroj bojovníka s hmyzem sestává z octa, pepře a skořice

Známe ale různé triky, které mohou pomoci udržet drobné škůdce za zdmi domu. Třeba mravenci nemají rádi pepř, takže když jej nasypeme do míst, kudy se do bytu dostávají, můžeme je od návštěvy odradit. Dobře jim nedělá ani směs chlorovaného vápna a vepřového sádla. Když jim tedy touto prapodivnou patlaninou zazdíme například mezery, kudy lezou zpod dveří nebo skrz zeď, udělají většinou čelem vzad.

Na větší hmyz jako mouchy platí síťové rámy v oknech a ve dveřích, i ty ale občas musíme otevřít, takže tato ochrana není stoprocentně. Navíc i mezi síťovým a okenním rámem mohou být mezery, jimiž se protáhne i větší exemplář, takže neškodí těsnost rámů zkontrolovat a popřípadě je oblepit těsněním. Když už se ale moucha dostane do bytu, život jí rozhodně znepříjemní svařený ocet. Jeho vůni zrovna nemiluje (to bohužel platí i o většině lidí, štiplavý pach octa nevoní příliš libě).

hmyz-v-byte-3

Zákony na hmyz neplatí, takže brouci nemohou být souzeni jako v tomto reklamním plakátu. Platí prosté a drsné "zabij, nebo budeš poštípán". Zdroj: Kevin Krejci (Flickr)

Menší druhy se dostanou dokonce i přes dobře utěsněnou síť. Co s nimi? Třeba na komáry funguje skořice. S ní je však potíž. Jestliže ji necháme v celku, neúčinkuje tak dobře jako mletá. Pokud ale dáme na talířky mletou skořici a vyvětráme, byt se nám příjemně provoní, protože zrnka jsou rázem po celé místnosti.

Jako řešení tohoto problému se tedy nabízí přenést nádoby se skořicí během větrání pryč z pokoje, tím ale komáři mají cestu do pokoje volnou a chvíli potrvá, než je znovu dostaneme pryč.

S hmyzem mají daleko větší potíže lidé v tropech. Podívejte se, jakým nábytkem si vybavují byty:

hmyz-v-byte-4

Spiderman je sympaťák bojující se zločinci, nicméně jeho menší bratranci dovedou zdi v bytě pěkně zaneřádit pavučinami. Pomoci může odpuzovač. Zdroj: Cristian Bortes (Wikimedia Commons)

Co škodí molům a jak vylekat pavouky?

Dalšího nepříjemného živočicha, kterého bychom doma raději nikdy neviděli, je nepřítel všech šatníků, ale i spižíren – mol. Ten potravní má často zjednodušenou úlohu tím, že se usídlí ve sklenicích nebo krabičkách s potravinami, které nekonzumujeme příliš často, třeba ve sklenici se sušenými bezovými květy na čaj, takže jeho přítomnost můžeme odhalit až po několika měsících.

Doporučujeme tedy rozmístit do skříní s jídlem známé lepící pasti. Sami jsme vyzkoušeli, že fungují, ale ne všechny na všechny poddruhy. Pokud vám první nezafunguje, nevěšte hlavu a vyzkoušejte jiný. Nám se po několika neúspěšných pokusech osvědčil lapač potravních molů Biolit. U šatních zafungovalo vše, velmi dobrý odpuzovač Raid, ovšem také levné odpuzovače z pokladen supermarketů si s okupanty skříně poradily na jedničku.

A co s pavouky? Vyzkoušeno to sice nemáme, ale víme o existenci plašiček těchto členovců. Odpuzují je pomocí vysokofrekvenčních zvukových vln imitujících zvuky přirozených nepřátel pavouků. Podle příspěvků uživatelů diskusních portálů s tematikou bydlení prý fungují dobře.

Čtěte dále:

Jaké zkušenosti s válkou proti hmyzím invazním armádám máte vy? Zahnali jste malé nepřátele na ústup, nebo jste kapitulovali? Jaké „babičkovské rady“ znáte? Osvědčily se vám? Napište nám to na Facebook!