Jste zde

Jak se zbavit mšic: Pomůže nálev z cigaret, jarová voda nebo olej s vodou

mšice na květině Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ochraňte vaši zahradu před invazí mšic, které během krátké chvíle dokážou napáchat obrovské škody na ovocných stromech, zelenině i na kvetoucích keřích. Prozradíme vám babské rady, které opravdu fungují.

5. 8. 2020

Mšice patří mezi nejčastější škůdce na našich zahradách. Jednotlivé druhy mšic parazitují téměř na všech rostlinách. Drobné černé nebo zelené broučky najdete na větvích, na stoncích i na spodní straně listů různých rostlinných druhů.

Rychle se rozmnožují a zbavit se jich není úplně jednoduché. Zásadní roli hraje včasný zásah i účinný postřik proti mšicím. 

bigstock-a-branch-of-cherry-with-leaves-347079031_1.jpg

mšice ve spodku listů
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Shluky mšic a zkroucené listy jsou první známkou výskytu mšic. 

Mšice z rostlin sají šťávu, berou jim živiny a celkově je oslabují

Přítomnost mšic poznáte zejména podle listů. Při napadení žloutnou, deformují se, předčasně usychají a odumírají. Rostlina vadne, má menší výnosy, roste velmi pomalu a v konečném důsledku může dojít i k jejímu úhynu.

bigstock-aphid-on-a-plant-in-garden-m-300383728_1.jpg

mšice v detailu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Na jaře zryjte půdu, abyste zničili larvy a kukly mšic, a rostliny udržujte v dobré kondici, aby měli sílu ubránit se jejich útoku. 

Boj s mšicemi je zdlouhavý a může se zdát nemožný 

Do boje s mšicemi je důležité vyrazit včas. Ve chvíli, kdy je napadeno pouze pár listů nebo větev, máte velkou pravděpodobnost, že v boji zvítězíte. Většinou totiž postačí odstranit pouze postiženou část rostliny, a tu pak spálit nebo namočit do kýble s mýdlovou vodou, aby se mšice nešířily dál. Při masivním výskytu je však nutné použít postřiky. Ať už chemické, nebo postřiky na přírodní bázi.  

bigstock-small-aphid-on-a-green-leaf-in-247008007_1.jpg

mšice na stonku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Chemické postřiky jsou sice vysoce účinné, ale nešetrné k životnímu prostředí a nebezpečné pro děti i domácí mazlíčky. 

S mšicemi můžete zatočit i bez chemie!

Přírodní postřiky na mšice si můžete vyrobit několikadenním louhováním rajčatových listů, kapradí, kopřiv, pelyňku a dalších bylinek, které mšicím nevoní, z mléka, které smícháte ve stejném poměru s vodou, i ze silných řapíků a listů rebarbory, které si svaříte ve vodě. 

Účinnou zbraní je i tabákový nálev, který si můžete vyrobit z nedopalků od cigaret nebo ze 150 gramů tabáku, který hodinu povaříte ve třech litrech vody. Postřik se však hodí pouze pro okrasné rostliny, nikoliv pro ovoce nebo zeleninu. 

První pomoc ihned po ruce 

Mýdlový nebo jarový roztok fungují jako skvělá první pomoc. Mýdlo i jar máme totiž vždy po ruce! Nevýhodou však je, že postřik lze použít pouze na květiny, nikoliv na poživatiny, musí se několikrát opakovat, zahubí i přirozené lovce mšic a rostliny je vhodné za pár hodin po aplikaci umýt čistou vodou. 

Olejový postřik vhodný na zeleninu i ovoce 

Postřik z oleje a vody je vhodnou zbraní proti mšicím pro všechny poživatiny. Jedlý olej, který smícháte s vodou v poměru 1:10, zalepí mšicím dýchací otvory a znemožní jim dýchat. Pro větší úspěch můžete ke směsi přidat i pár kapek esenciálního oleje s vůní hřebíčku nebo máty. 

Podpořte hnízdění ptáků a udržte na své zahradě predátorský hmyz

Škvoři, zlatoočka i slunéčka sedmitečná jsou přirození nepřátelé mšic. Během jednoho měsíce jsou schopny zahubit až tisícovku jedinců, a proto se vyplatí přilákat je a udržet na své zahradě. Nabídněte predátorskému hmyzu květy i možnost zabydlet se ve hmyzím hotelu, který si můžete jednoduše vyrobit.