26. 8. 2016
Vlhkost se v novostavbách drží ještě minimálně dva roky po jejich dokončení. Dochází k vysychání nových omítek a nátěrů a nová plastová okna, která dobře těsní, tvorbu vlhkosti ještě více podporují. Jak vysokou vlhkost doma máte, můžete zjistit pomocí vlhkoměru, který má každý domácí teploměr či meteostanice. Vlhkost nemá přesáhnout hranici 60 %. Pokud je hranice přesažena, začne se zde dařit plísním.
Plíseň poté neškodí jen vašemu domovu, ale také vašemu zdraví. Způsobuje záněty nosních dutin, záněty průdušek a řadu dalších nemocí dýchacího ústrojí. Zde je proto několik tipů, jak se zbavit vlhkosti v domácnosti jednou provždy.
Vzniku plísně můžete zabránit i správným a pravidelným větráním.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jak se zbavit vlhkosti v domácnosti jednou provždy?
Pravidelně a správně větrejte
V zimě je třeba větrat krátce, ale intenzivně. V létě můžete mít okna dokořán celý den bez omezení. Správné větrání je prvním krokem, který bychom měli pro odstranění vlhkosti udělat.
Odvětrávejte kuchyň a koupelnu
Kuchyň a koupelna jsou místy, kde se v drtivé většině domácností drží nejvíce vlhkosti z celého domu. Z toho důvodu bychom je měli vybavit odvětrávacím systémem. Obzvlášť v kuchyni je pak důležitá digestoř.
Pozor na běžné domácí práce a činnosti
Většinou si to ani neuvědomujeme, ale i při běžných činnostech si zaděláváme na zvýšenou vlhkost v domácnosti. Mezi tyto činnosti patří vaření, sprchování, ale také věšení mokrého prádla. Řešení je přitom velmi jednoduché - stačí mít otevřená okna.
Pravidelná kontrola je důležitá
Plíseň se vyskytuje na různých místech, nejčastěji však kolem oken, za nábytkem a v rozích místnosti. Tato místa doporučujeme pravidelně kontrolovat, a pokud se plíseň objeví, tak okamžitě začít jednat. Jako prevence zde pomáhá dostatečná cirkulace vzduchu, proto je dobré nestavět nábytek přímo ke zdi.
Odstranit vlhkost pomohou domácí odvlhčovače vzduchu
V případě, že vám větrání a vytápění od vlhkosti nijak nepomohlo, pořiďte si odvlhčovače vzduchu, které jsou užitečnými pomocníky. Fungují tak, že nasají vlhký vzduch, který je prohnán přes chladič, kde dojde k jeho ochlazení až do úrovně teploty rosného bodu, kdy nebude schopný se udržet na stěnách sběrné nádoby. Vysušený vzduch se následně vrací do místnosti a naváže na sebe vodu.
Na trhu existuje celá řada typů odvlhčovačů, přičemž do domácnosti doporučujeme zvolit odvlhčovače domácí. Jedná se o menší přístroje s hezkým designem, které v domácnosti zapadnou. Tyto odvlhčovače mají sice proti ostatním typům nižší výkon, ale na menší místnosti bohatě vystačí.
Širokou nabídku odvlhčovačů naleznete také u profesionálního prodejce na webu Vzdušín.cz. Kde vám také rádi poradí, když si nebudete s výběrem vědět rady.