22. 1. 2022
Ještě než se vrhnete na samotné vlastnosti digestoře, je dobré zaměřit se v první řadě na velikost vaší kuchyně a umístění varné desky. Důležité také je ověřit, zda vaše kuchyň umožňuje připojení na odtah nebo bude vhodnější recirkulace. Těmto parametrům následně přizpůsobte samotný model digestoře s vhodným odvětráváním.
Zaměřte se na výkon
Výkon neboli kapacita digestoře jsou zcela zásadní vlastností, kterou byste měli při výběru nového spotřebiče zhodnotit. Výkon vždy přizpůsobujte prostoru, který plánujete odvětrávat. Často nemusí jít jen o kuchyň jako takovou, ale třeba také o jídelnu nebo obývací pokoj.
Pamatujte, že kvalitní odsavač by měl zvládnout 5 až 10 výměn vzduchu v místnosti za hodinu. Při výběru vhodného modelu proto spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře, kterou byste měli pořídit.
Nízká hlučnost = vysoký komfort
Kromě výkonu je nesmírně důležitá i hlučnost digestoře. Parametr je důležitý zejména u menších kuchyní. Pokud se nechcete s digestoří lidově řečeno „překřikovat“, vybírejte ty modely, jejichž hlučnost se pohybuje okolo 40 až 50 dB. Pokud sáhnete po levnějších modelech, počítejte s hlučností okolo 70 dB. Takový hluk pro představu vydává třeba psaní na psacím stroji nebo rušná ulice během dne.
Energetickou účinnost a spotřebu ocení peněženka
Při výběru se zaměřte též na tzv. energetické třídy (štítky) digestoře, které poměřují výkon a spotřebu digestoře. Nejúspornější spotřebiče se pyšní hodnotou A, ty nejméně úsporné hodnotou G. Výjimečně se můžete setkat i s třídou A+. Zajímat by vás měla i roční spotřeba, která udává, kolik elektrické energie digestoř spotřebuje za předpokladu, že bude v provozu průměrně 1 hodinu denně a její světlo bude svítit 2 hodiny denně.
Druh digestoře přizpůsobte kuchyni i preferencím
Na našem trhu se objevují nejrůznější modely digestoří, které je potřeba vybírat s ohledem na umístění kuchyňské linky, ale i připojení na odtah. K dispozici máte:
- Komínové digestoře: Ty se vyznačují vyšším výkonem a hodí se tudíž pro větší kuchyně. Jde o výrazný kuchyňský prvek, který ale zabírá více prostoru a spotřebuje větší množství energie.
- Ostrůvkové digestoře: Jak už jejich název napovídá, volí je zejména majitelé kuchyní s ostrůvkem. Opět jde o designově i prostorově výrazný prvek v místnosti, který zvládne odsát až 1 150 m³ vzduchu za hodinu. Nevýhodou je složitější instalace a vyšší cena.
- Výsuvné digestoře: Tyto modely jsou ideální do menších kuchyní, protože zabírají jen minimum místa. Jejich nevýhodou je nižší výkon, který ale kompenzuje přívětivá cena.
- Podstavné digestoře: I tenhle model se hodí spíše do menších kuchyní. Nabízí skvělý poměr ceny a výkonu a je prostorově nenáročný. Disponuje nicméně menším výkonem, který je u větších kuchyní, případně kuchyní spojených s jídelnou často nedostatečný.
- Vestavné digestoře: Tyhle modely dokonale splynou s kuchyňskou linkou. Jsou proto prostorově nenáročné, výkonné, ale dražší a složitější na instalaci.
Praktické slovo závěrem
Jakmile vhodnou digestoř pořídíte, nezapomeňte na její pravidelnou údržbu. Ta spočívá nejen ve výměně filtrů, ale také pravidelné očistě a odmaštění všech jejích částí. Pravidelně (minimálně jednou za měsíc) digestoř otírejte vlhčeným hadříkem, tukové filtry vyjměte a omyjte ručně nebo je vložte do myčky na nádobí. Nezapomínejte vracet filtry do digestoře vždy dokonale suché.
Jedině tak může digestoř plnit svou funkci bezchybně a po mnoho dlouhých let.
Použité zdroje:
- https://www.alza.cz/jak-vybrat-digestor-art16720.htm
- https://digestore.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-digestor/
- https://www.mall.cz/jak-vybrat-digestor