5. 6. 2022
Pokud o rýžovaru vážně přemýšlíte, poradíme, jak ho vybrat a nešlápnout vedle. K dostání jsou totiž rýžovary, které vás potěší nejen objemem nádobky, ale taky řadou vychytaných funkcí. Na základ čeho nového společníka vybírat?
Výběr rýžovaru: Odpovězte si na základní otázky
Ještě před tím, než se vrhnete na samotný výběr rýžovaru, měli byste si odpovědět na tři základní otázky:
- Jak často rýži vaříte? Pokud jen jednou za čas, vystačíte si se standardním a zpravidla též tím nejlevnějším modelem. Pokud rýži připravujete několikrát týdně, vsaďte na vymazlený model s řadou funkcí, které vám přípravu rýže v mnoha ohledech usnadní.
- Pro kolik osob rýži připravujete? Vaříte pro pětičlennou rodinu, nebo připravujete rýži jen pro sebe a partnera? V případě prvním volte rýžovary s větším objemem, které dokážou uspokojit celou rodinu. Počítejte s tím, že porce rýže je pro každého nesmírně individuální, takže je potřeba vybrat model, který bude přesně odpovídat vašim potřebám.
- Jaké funkce jsou pro vás důležité? Pokud rýži nepotřebujete připravovat pravidelně, obsah rýžovaru si snadno ohlídáte a odložený start je něco, co považujete za zbytečnost, vystačíte si se základním modelem. Pokud ale patříte mezi náročné a zkušené kuchaře, určitě vám přijdou vhod novější modely s řadou vychytaných funkcí.
Jakmile budete znát odpovědi na výše uvedené, je na čase zaměřit se na samotné vlastnosti rýžovaru.
Zaměřte se na příkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů, na základě kterých byste měli rýžovar vybírat, je v době neustále se zvyšujících cen energií nepochybně jeho příkon.
V praxi nám tenhle údaj totiž říká, kolik energie si rýžovar vezme z elektrické sítě za jednu hodinu používání.
I tady samozřejmě platí rovnice = čím větší objem přístroje, tím větší spotřeba. U menších modelů tak zpravidla počítejte s příkonem kolem 350 W. Středně velké rýžovary pro početnější rodinu spotřebují zhruba 400–800 W, v závislosti na velikosti a objemu. Pokud vybíráte rýžovar do restaurace nebo jiného provozu, počítejte s příkonem až 2000 W.
Objem a hmotnost rýže
Nejmenší rýžovary pojmou zhruba 0,75 kg rýže (objem cca 0,5 l). Zlatou střední cestou jsou pak hodnoty od 0,75 do 1,2 kg a objem 1,8 l – 3 l. U větších modelů, které mohou pojmout klidně od 4 do 20 litrů, bude z pochopitelných důvodů potřeba větší finanční investice. Takové modely jsou ale vhodné pouze pro restaurace nebo domácnosti, kde pod jednou střechou žije vícero generací.
Praktické funkce, které potěší
Moderní rýžovary se mohou pochlubit celou řadu vychytaných funkcí. Snadno je nastavíte dle typu rýže (např. basmati, jasmínová, parboiled apod.), kterou za vás připraví k naprosté spokojenosti všech strávníků. A je úplně jedno, jestli chystáte sushi večer nebo plánujete asijský víkend s vůní kari.
Kromě rýže ale můžete v rýžovaru připravit taky další pochutiny. Výjimkou není například zelenina nebo jemné maso na páře. Dražší modely v sobě navíc kombinují i funkce parního hrnce nebo dokážou připravit „low-carb“ rýži, kdy z ní odstraní přebytečné sacharidy.
U všech modelů je zpravidla k dispozici časovač, který vás upozorní na to, že je rýže uvařená. Často je možno odložit start vaření rýže až o 24 hodin, případě zapnout funkci udržování teploty, která za vás udrží rýži teplou i po skončení vaření (zpravidla 2 – 12 hodin).
Některé rýžovary můžete ovládat pomocí chytré aplikace přímo z mobilního telefonu, jiné nabízí plně automatické vaření, kdy se o celý proces nemusíte vůbec starat. Samozřejmě i zde platí, že čím více je rýžovat chytřejší a propracovanější, tím dražší obecně bude.
5 důvodů, proč vyměnit hrnec za rýžovar
- Už žádná slepená nebo nedovařená rýže
- Rýžovar nezabírá místo na sporáku
- Multifunkční přístroj
- Snadná údržba
- Bezpečné a rychlé vaření
Co dalšího byste měli o rýžovaru vědět?
Závěrem doplníme, že na našem trhu se objevují nejen rýžovary elektrické, ale taky tlakové, přenosné, nebo ty, které se dají vložit do mikrovlnné trouby. Tyhle nádoby jsou vyrobeny z odolného plastu nebo silikonu, takže jim mikrovlnné vlny nevadí.
V naprosté většině jsou moderní rýžovary vyrobeny z materiálů, které můžete mýt v myčce, takže si ušetříte čas i námahu s údržbou. Jejich pořizovací cena se přitom pohybuje v rozmezí několika tisícikorun. Ve finále tak jde o investici, která se vám poměrně brzy vrátí.
Použité zdroje:
- https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-vybrat-ryzovar-nejlepsi-ryzovary
- https://ryzovary.heureka.cz/poradna/jak-si-vybrat-ryzovar
- https://www.recenzer.cz/ryzovary/jak-vybrat-ryzovar/