2. 3. 2021
Rychlovarná konvice je jeden z nejpoužívanějších kuchyňských spotřebičů. Vodu na čaj či kávu uvaří za velmi krátkou chvíli a ušetří spoustu energie. Ovšem pouze za předpokladu, že varnou konvici pravidelně zbavujete vodního kamene, který má neblahý vliv nejen na množství spotřebované energie!
Pojďte s námi zjistit, kde se vodní kámen bere, a zbavte se ho snadno a rychle prostředky, které máte běžně doma.
Vznik vodního kamene nejvíce ovlivňuje tvrdost vody
Vodní kámen není ničím výjimečný. Čas od času se bílý povlak objeví na dně a na stěnách každé rychlovarné konvice. Nejvíce však potrápí v případě, že vám z kohoutku teče příliš tvrdá voda, která obsahuje nadměrné množství vápníku a hořčíku. Minerálů, které prospívají našemu zdraví, nikoliv spotřebičům!
Zasáhněte dřív, než bude pozdě!
Vodní kámen není jen estetický problém. Zásadní vliv má i na množství spotřebované energie, na životnost i funkčnost rychlovarné konvice. Představuje ideální místo pro množení bakterií a negativně se může podepsat i na chuti a kvalitě uvařené vody.
Pozor na velmi agresivní ocet
Obyčejný ocet je velmi účinný prostředek. Poradí si nejen se silnou vrstvou vodního kamene uvnitř konvice, ale i s veškerými nečistotami na jejím povrchu. Počítejte však s tím, že ocet je dost cítit a nepříjemný odér ucítíte ještě po několika použitích.
Na opravdu silnou vrstvu vodního kamene můžete smíchat ocet s vodou ve stejném poměru. Konvici zapněte a vodu s octem nechte pouze trochu zahřát. Voda by neměla začít vařit! Teplý roztok ponechte ještě alespoň 30 minut v konvici. Až se rozpustí veškerý vodní kámen, vodu z konvice vylijte a několikrát převařte čistou vodu, abyste se zbavili octového zápachu.
Kyselinu citronovou raději nezahřívejte
Kyselina citronová je mnohem šetrnější, ale méně účinná. Na silnější vrstvu vodního kamene určitě nestačí, ale pro běžnou údržbu je skvělým řešením. Je cenově dostupná a na rozdíl od octu nezapáchá. Doporučujeme ji však v konvici nezahřívat! Ohřevem kyseliny citronové totiž uvnitř konvice vznikne lepkavá bílá vrstva.
Rychlovarnou konvici stačí pouze naplnit vodou a přisypat kyselinu citronovou. Zhruba jednu polévkovou lžíci na jeden litr vody. Roztok pak nechte působit a zhruba po hodině ho vylijte a konvici několikrát propláchněte studenou vodou.
Všemocná jedlá soda
Dalším prostředkem, kterým můžete vyčistit rychlovarnou konvici, je jedlá soda. Stejně jako kyselina citronová nezapáchá, je levná a šetrná nejen k životnímu prostředí, ale i k vašemu zdraví. Vyžaduje však delší dobu působení.
Jedlou sodu nechte spolu s trochou vody působit klidně i přes noc. Druhý den dolijte do konvice maximální doporučené množství vody a roztok převařte. Po zhruba 30 minutách roztok vylijte, konvici několikrát důkladně propláchněte a minimálně jednou v ní uvařte maximální množství čisté vody.
Po chemii sáhněte až v posledním případě!
Odvápňovač je velmi rychlá a účinná metoda. I silnou vrstvu vodního kamene odstraní během několika minut. Velkou nevýhodou jsou však chemické přísady, které mohou ohrozit nejen vaše zdraví, ale i životní prostředí.
Odvápňovač seženete v každé drogerii v tekuté i práškové formě. Při používání se vždy řiďte návodem, který je uveden na obale.