Jste zde

Jak vyčistit žehličku? Pomůže zubní pasta, ocet nebo sůl

žehlení tkaniny Zdroj: www.bigstockphoto.com
Žehlení je často činností, kterou se snažíme průběžně odkládat nebo si ji alespoň zpříjemňovat oblíbeným seriálem či hudbou. Když ale začne žehlička zlobit a nechávat na oblečení nevzhledné stopy, je nejvyšší čas podrobit ji důkladné očistě.

21. 2. 2021

Nesprávně zvolená teplota při žehlení jemných tkanin nebo chvilka nepozornosti mají za následek spečená místa a spálený povrch spotřebiče, který při dalším použití nechá na tkaninách nevzhledné skvrny. Tady proto platí jediné – nechat žehličku vychladnout a pustit se do její důkladné očisty.

Naštěstí nejde o proces, který by vás zruinoval nebo obral o desítky minut volného času. Na připáleniny a spečeniny platí obyčejná zubní pasta. Naneste trochu pasty na suchý bavlněný hadřík a jemně přejíždějte přes postižené místo, dokud nečistota nezmizí. Potom povrch žehličky opláchněte studenou vodou.

Obdobně bude fungovat taky ocet nebo citronová šťáva. Tady už ale bude dobré žehličku trošku nahřát. Opět si namočte bavlněný hadřík do octu nebo šťávy a připáleninu lehce otírejte. Pokud je žehlička příliš rozpálená, jednoduše s ní přes navlhčený hadřík přejíždějte stejně jako při klasickém žehlení prádla. Po skvrnách by za chvíli neměla být ani památka.  

Dalším způsobem, jak se připálených skvrn zbavit, je použití kuchyňské soli. Tady ale dávejte pozor na to, ať povrch nepoškrábete. Sůl zabalte do hadříku, žehličku rozpalte a váčkem přejíždějte po připáleninách, dokud je sůl neodstraní. Zvláště opatrní buďte na to, aby se krystalky soli nedostaly do napařovacích otvorů spotřebiče.

bigstock-shocked-woman-gasping-at-home-240532930.jpg

problémy se žehličkou
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pozor na připáleniny a spáleniny - mohou ušpinit další kusy oblečení.

Vodní kámen je prevít

Vodní kámen je nepříjemnou záležitostí, která kromě pračky, vany či kávovaru může potrápit taky vaši žehličku. Děje se tak nejčastěji v případě, že máte doma příliš tvrdou vodu. Řešením může být voda filtrovaná třeba skrze filtrační konvici nebo pravidelná údržba spotřebičů, které s kohoutkovou vodou pracují.

A mezi ty žehlička nepochybně patří. Jak ji vodního kamene zbavit? I tady se vyplatí sáhnout po octu, ze kterého připravíte vodní lázeň v poměru 1:1. Postavte žehličku do lavoru a přilijte tolik tekutiny, aby byla namočená jen povrchová žehlicí část. Nechte ji v koupeli minimálně půl hodinky a následně ji vyčistěte a vysušte hadříkem.

Ocet smíchaný s vodou můžete nalít i do nádržky na vodu. Nechte ho tady pár minut, a poté několikrát nádržku propláchněte čistou vodou, čímž ji zbavíte octového zápachu. Použít můžete i speciální odvápňovací prostředek, který koupíte v obchodech. Samotné napařovací otvory pak dočistěte vatovými tyčinkami do uší (vyvarujte se ostrých předmětů). 

Máte doma moderní žehličku, která obsahuje funkci samočištění vodního kamene? Pak ji stačí pouze jednou za čas zapnout a spotřebič udělá veškerou práci za vás. Standardní postup je takový, že necháte žehličku nahřát na nejvyšší teplotu a do odpařovací nádobky nalijete studenou vodu. Vzniklá pára spolehlivě vodní kámen odstraní.

bigstock-the-girl-cleans-the-sole-of-th-341507704.jpg

čištění žehličky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při čištění žehličky si dejte pozor na to, abyste povrch žehličky nepoškrábali.

Prevence je základ

Pořízení žehličky váš rodinný rozpočet pravděpodobně nezruinuje, ale kupovat co půl roku nový spotřebič kvůli zanedbané údržbě asi není to pravé ořechové. Proto je dobré o žehličku pravidelně pečovat a dopřávat ji alespoň základní servis. Ten vás nebude stát ani korunu a žehlička (ostatně stejně jako vaše peněženka) ho přitom náležitě ocení.

V první řadě je dobré řídit se piktogramy na štítku oblečení, které plánujete žehlit. Výrobce na nich totiž uvádí nejvyšší možnou teplotu, kterou konkrétní materiál „snese“. Pokud u každé tkaniny nechcete hlídat štítek, kupte si moderní přístroj s nepřilnavým povrchem

Po každém žehlení nezapomeňte vylít veškerou vodu z nádržky a v ideálním případě používejte vodu destilovanou, filtrovanou nebo tu, která neobsahuje vyšší obsah minerálů. Pamatujte, že pravidelné čištění žehličky prodlouží její životnost a samotné žehlení pak bude rychlejší a šetrnější.