Jste zde

Jak využít tající sníh: Perfektně vyčistí koberce a je požehnáním pro rostliny

hrablo na sníh Zdroj: Shutterstock
Hurá, sněží! Využijte čerstvě napadaný, nebo postupně tající sníh ve svůj prospěch. Dobře vám poslouží při generálním úklidu i při zalévání rostlin. 

22. 1. 2024

Sníh není jen o radosti lyžařů a postrachem řidičů, ale i cennou zimní surovinou, kterou lze využít hned několika způsoby. Pozor si však dejte na sníh, který je zasolený, špinavý nebo počůraný od pejsků!

shutterstock_2102879992.jpg

čištění koberce na sněhu
Zdroj: 
Shutterstock
Čistý sníh můžete použít k čištění kusových koberců, běhounů, rohoží i koupelnových předložek.

Koberec zbaví všech nečistot

Čištění koberce za pomoci sněhu je stará metoda, kterou praktikovaly už naše prababičky. Společně s první sněhovou nadílkou vynesly koberec ven a daly mu “co proto”, protože věděly, že sníh zbaví koberec všech nečistot, bakterií i roztočů a perfektně oživí jeho barvy a znovu jej načechrá.

K čištění je vždy však nutné využít pouze čerstvě napadaný prašan! Sníh, který je těžký a mokrý nebo leží na zemi delší dobu, nebude fungovat.

shutterstock_1315334636.jpg

tající sníh
Zdroj: 
Shutterstock
Zalévat vodou z roztátého sněhu je prospěšné nejen pro vaše rostliny, ale i pro vaši peněženku. 

Metoda je ekologická a jednoduchá, avšak časově i fyzicky náročnější. Koberec je nutné nechat napřed několik hodin na čerstvém vzduchu vymrznout a poté jej nejprve z jedné a poté i z druhé strany zasypat sněhem a pořádně podupat. Proces je navíc nutné opakovat tak dlouho, dokud sníh pod kobercem nezůstane zcela čistý. 

Tip: Koberec čistěte během suché zimy a za velmi mrazivého počasí, aby vám koberec příliš nenavlhl. Předtím než ho vrátíte zpátky do místnosti, jej nechte pořádně doschnout!

Pokojovým rostlinám dodá živiny

Voda z roztátého sněhu je pro rostliny prospěšnější než voda z kohoutku, neboť obsahuje velké množství oxidu dusnatého, který rostlinám pomáhá růst a vede ke zvýšené odolnosti proti škůdcům a nejrůznějším chorobám. Pozor však, abyste rostlinám nezpůsobili teplotní šok! 

Sníh, který chcete použít k zalévání vašich pokojových rostlin, nechte nejprve roztát a ohřát na pokojovou teplotu. Vhodné je také sněhovou vodu přecedit přes jemné sítko, abyste zachytili veškeré nečistoty. 

shutterstock_2312748979.jpg

sběr tajícího sněhu
Zdroj: 
Shutterstock
Voda z roztátého sněhu je bez chloru, soli i jiných chemikálií, a proto je vhodná pro všechny druhy rostlin.

Vláhu ze sněhu je také možné využít ve skleníku nebo fóliovníku, popřípadě je vhodné sníh shromažďovat okolo stromů a keřů, neboť jim postupným táním poskytne na jaře dostatek vláhy. Nikdy ho však nehrňte k trvalkám, které nemají rády přemokření. 

Tip: Sníh z vaší zahrady nahrňte k růžím, maliníku, ostružiníku, angreštu nebo k rybízu. Budou rádi nejen za dostatek vláhy z tajícího sněhu, ale i za teplo, které jim sněhová pokrývka během velkých mrazů poskytne. 

Zdroje:

  • https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/jak-co-nejlepe-vyuzit-snih-na-zahrade
  • https://www.mujkoberec.cz/blog/4_jak-vycistit-koberec-snehem.html
  • https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/vytriskejte-ze-snehove-nadilky-maximum-3-veci-ktere-byste-meli-prave-ted
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/vyuzijte-snih-v-zahrade-jak-to-jen-jde-jak-tento-poklad-vznika-a-co-obsahuje-31617.html
  • https://adbz.cz/hobby/prekvapive-vyuziti-snehu-k-zalevani/
  • https://www.dumazahrada.cz/domacnost/koberce-cisteni-snehem/