29. 10. 2018
Zdá se, že důležitost třídění odpadu si uvědomuje stále více lidí. Podle statistik v současné době třídí více než 73 % domácností, což jsou téměř tři čtvrtiny z nás. V České republice se tak jedná o necelých 8 milionů obyvatel, to je velmi slušný výsledek. Za to si Češi zasluhují pochvalu.
Tříděním odpadu ušetříte
Češi třídí už mnoho let, například v roce 2017 vytřídil každý z nás cca 60 kg papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů do více 354 000 sběrných nádob rozmístěných po celém území ČR.
Papír, plasty a obaly od plechovek či skleněné lahve vyhazují týdně do k tomu určených kontejnerů ve své obci. Během týdne je odděleně shromažďují, což umožňuje vynést častěji ten odpad, který by se jinak v jejich domovech hromadil. Méně často například vynáší papír, který lze stlačit na naprosté minimum. Více musí chodit s objemnějšími plasty, které se tak dobře zmačkat či složit nedají. Podobně je na tom skleněný odpad, kterého však české domácnosti neprodukují tolik.
Nábytek i protihlukové stěny
Odpady produkuje každý z nás. Někdo více, jiný méně. A je na každém, zda tomuto odpadu dá šanci na nový život. Tou totiž recyklace je.
Z recyklovaného odpadu se dnes vyrábějí boty, tašky i nábytek. Například papír lze recyklovat až sedmkrát, sklo pak téměř donekonečna. Z recyklovaného papíru se samozřejmě vyrábějí noviny, sešity, toaletní papír, či obaly na vajíčka. Široké možnosti nabízí využití recyklovaného plastu, z něhož se vyrábějí PET lahve, fólie, polystyren, ale třeba i protihlukové stěny.
Ještě netřídíte? Tak začněte!
Pokud ještě netřídíte, měli byste začít. Není to totiž nic složitého. V první řadě si pořiďte tašky na třídění odpadu, nebo koš na třídění odpadu. Ten na pohled vypadá jako rozměrnější klasický odpadkový koš (ale ne zas tak o moc). Uvnitř totiž obsahuje oddělené části. Uvidíte, že třídění pak už bude hračka. Po jejich naplnění je jednoduše vyprázdníte do příslušných kontejnerů, podobně jako tašky. Jednoduché, že?