Jste zde

Jetel neboli čtyřlístek: Nosí nejen štěstí, ale i blahodárné účinky pro zdraví

červený jetel Zdroj: Bigstockphoto
Pro někoho obyčejný plevel, pro jiného rostlina, která prospívá našemu zdraví. Objevte spolu s námi léčivou sílu jetele lučního a připravte si z něj lahodný čaj, sirup proti kašli nebo kapky, které zmírní příznaky menopauzy.

16. 6. 2022

Jetel luční, lidově známý také jako čtyřlístek, je vytrvalá bylina z čeledi bobovitých, která se pyšní mnoha blahodárnými účinky na lidské zdraví. Roste na loukách, zahradách, pastvinách i polích a jeho květy, které mají růžovou nebo zcela bílou barvu, lze sbírat od května do října. Určitě se ale vyplatí uchovat si je do zásoby!

bigstock-red-clover-trifolium-pratense-430175644.jpg

jetel luční
Zdroj: 
Bigstockphoto
Listy jetele lučního jsou nejčastěji v trojlístku, výjimečně čtyřlístku, a na horní straně mají bělavou skvrnu. 

Pomůže při mnoha zdravotních potížích 

Jetel luční patří mezi léčivé rostliny. Přičemž nejvíce ceněné jsou rozkvetlé květy, jelikož obsahují nejvíce léčivých látek. Navíc jsou plné nektaru, takže mají příjemně nasládlou chuť

Květy jetele mají vynikající detoxikační účinky, posilují imunitu, zlepšují trávení, pomohou při kašli i rýmě a pozitivně ovlivňují zdraví srdce, kůže i kostí. Naprosto vynikající jsou však pro ženy v přechodu, jelikož zmírňují potíže spojené s menopauzou

bigstock-macro-shot-of-a-flower-on-a-re-425034917.jpg

květy jetele
Zdroj: 
Bigstockphoto
Čerstvé květy jetele jsou vynikající první pomocí při bodnutí hmyzem. 

Květy jetele sbírejte plně rozkvetlé a zdravé

Květy jetele rostou téměř všude a sbírat je můžete po celé léto. K léčebným účelům je vždy však sbírejte na čistých a odlehlých místech, co nejdále od civilizace. Květy sušte v tenké vrstvě ve stínu a skladujte je ve tmě, v suchu a v dobře uzavřené nádobě, abyste je ochránili před vlhkem a škůdci. 

Čaj posílí imunitu

Čaj z jetele lze připravit z čerstvých i sušených květů. Má jemně sladkou chuť a je vhodný i k dlouhodobému užívání na posílení imunity. Použít lze však také k ošetření ekzémů, akné a k hojení drobných ran. A jak na něj? Zcela jednoduše. 

Do hrnku dejte 8 až 9 čerstvých květů nebo 1 polévkovou lžíci květů sušených a přelijte je 250 ml vroucí vody. Hrnek přikryjte a květy nechte zhruba 4 minuty louhovat. Poté čaj přeceďte. 

Sirup je skvělý k léčbě nachlazení

Jetelový sirup je vynikající bojovník proti nachlazení a kašli. Mohou ho užívat děti i dospělí a má příjemně sladkou chuť. Při potížích se užívá 3krát denně 1 čajová lžička. 

Výroba sirupu je velmi jednoduchá. Zhruba 1 kg čerstvých a zdravých květů jetele stačí zalít 1 litrem vody a nechat 24 hodin louhovat. Druhý den květy přeceďte a nálev spolu s plátky citronu a 1 kg cukru trochu zahřejte. Jakmile se cukr rozpustí, sirup přeceďte a nalijte ho do čistých lahví. 

Jetelové kapky pomohou navodit hormonální rovnováhu

Kapky z jetele ocení hlavně ženy, které trápí gynekologické záněty nebo potíže spojené s menopauzou. Při pravidelném používání pomohou srovnat hormonální hladinu, zmírní návaly horka i střídání nálad a pomohou najít ztracené libido. 

Zhruba 100 gramů květů jetele vložte do sklenice z tmavého skla a zalijte je 500 ml alkoholu, například vodkou nebo pálenkou. Za každodenního protřepání nechte květy macerovat na tmavém a teplém místě. Zhruba za tři týdny obsah sklenice přeceďte přes jemné sítko a hotové kapky nalijte do tmavých skleniček. 

Užívejte 3krát denně 20 kapek spolu s vodou nebo čajem. 

Zdroje:

  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1436-jetel-lucni-ucinky-vliv-na-zdravi-cloveka-uzivani-pouziti
  • https://living.iprima.cz/zahrada/cerveny-jetel-leciva-bylina-zeny
  • https://www.pharmapoint.cz/herbar/jetel-lucni/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Jetel_lu%C4%8Dn%C3%AD