Jste zde

Kaučukovník neboli domácí mor: Pokojovka, kterou znáte a která vás možná dráždí

kaučukovník v bílém květináči Zdroj: Shutterstock
Kaučukovník, gumovník nebo i fíkus jsou synonyma oblíbené pokojové rostliny, která je ozdobou nejen kanceláří a domácností. Jak je to ale s názvem rostlinky doopravdy a na co si dát při jejím pěstování pozor?

19. 4. 2023

Oblíbená vzrostlá rostlina, na kterou někdy v životě narazil každý pěstitel pokojových rostlin, působí majestátně, pyšní se krásně velkými listy a je nenáročná na údržbu a pěstování. V obchodech se sice příliš neprodává, ale to vlastně ničemu nevadí. Se zájmem ji totiž šíří samotní pěstitelé a její nadšenci jako téměř nezničitelnou a rychle rostoucí rostlinu.

Pozor! Kaučukovník není fíkus

Tak jak to tedy je? Synadenium neboli kaučukovník patří k pryšcovitým rostlinám. Sice z něj vytéká po nalomení bíle zbarvené mléko podobně jako u fíkusů, ale podle vlastností i vzhledu se rostlina řadí mezi pryšce.

Ve skutečnosti mají s jejím správným zařazením problém i samotní vědci. A stejně je tomu i s botanickými názvy rostlinky. Vzniká tak chaos, který může být pro neznalé pěstitele matoucí. 

Správně botanicky se rostlina nazývá Synadenium pereskiaefolium. Mnohem známější je ale pod pozdějším, a tedy dnes již neplatným názvem, Synadenium grantii. V některých textech se lze setkat i s označením Euphorbia umbellata.  Lidově se osvědčily zažité názvy jako gumovník, domácí mor nebo African milk bush

shutterstock_1676935735.jpg

kaučukovník u postele
Zdroj: 
Shutterstock
Ve své domovské Africe dorůstá do velikosti keře až stromu

Původ

Gumovník pochází z východní a střední Afriky, kde v příznivých podmínkách dorůstá do velikosti keře až stromu. Běžně vyroste do velikosti 3 metrů na výšku i do šířky, ale jsou známy i exempláře, které vyrostly do výšky 8 metrů! Vzhledem ke svému původu má rostlina ráda teplo a světlo

Latex, který rostlina obsahuje, může být velmi nebezpečný!

Rozhodně by se pokojovka neměla pěstovat v domácnostech s malými dětmi a domácími mazlíčky. Nebezpečná může být zvláště pro alergiky. Potřísnění pokožky latexem anebo jeho kontakt se sliznicemi, může způsobit silnou alergickou reakci. Místo zasažené mlékem začne svědit a pálit, zarudne a mohou se objevit i puchýře. První pomoc poskytnou antihistaminika a návštěva lékaře.

shutterstock_783267325.jpg

latex vytékající z kaučukovníku
Zdroj: 
Shutterstock
Gumový strom a mísa naplněná latexem.

Pěstování

Samotná rostlina je velmi vděčnou a rychle rostoucí pokojovkou. Vyžaduje jen minimum péče, kterou zvládne i naprostý začátečník a odmění se vám svou přirozenou krásou.  Stačí ji zajistit dostatek světla, vody a občas přihnojit.

Bohatě stačí použít běžnou zeminu určenou pokojovým rostlinám a běžné hnojivo. O světlu platí, že čím více, tím lépe. Snese klidně i přímé slunce. Je přece původem z Afriky! Ve stínu bude ale opadávat a neporoste vůbec.

shutterstock_1761126512.jpg

listy kaučukovníku
Zdroj: 
Shutterstock
V zimě by teplota v místnosti neměla klesnout pod 12°C, protože kaučukovník není mrazuvzdorný.

Zálivka

Základem je dobrá drenáž rostliny, jinak hrozí, že když přebytečná voda nebude mít kam odtéct, začne kořenový systém uhnívat. Rostlinka je vlhkomilná, zaléváme ji po vyschnutí substrátu. V létě potřebuje hojnou zálivku, v zimě stačí zalévat méně často. Voda by neměla být příliš studená. 

Přesazování

Na jaře je vhodné rostlinu vždy přesadit, protože rychle roste a kořeny potřebují více prostoru. Zkušení pěstitelé doporučují přidat do substrátu kávovou sedlinu, která rostlinku dobře vyživuje. Někdy roste až moc, proto se vůbec nebojte (klidně i několikrát ročně) listy oříznout. Velmi tím rostlině prospějete a tím, že zkrátíte hlavní výhonky, podpoříte růst těch vedlejších.

Řez veďte odspodu nahoru. Po seříznutí začne vytékat latex, doporučuje se proto ránu namazat vazelínou, nebo ji ovázat gázou.

Rozmnožování

Kaučukovník se rozmnožuje řízkováním. Rostlina totiž v domácích podmínkách nekvete, proto jde o jediný možný způsob množení. Řízky je potřeba opláchnout studenou vodou a namočit do dřevěného uhlí. To je nezbytné, aby došlo k zastavení vytékajícího latexu.

Poté je vhodné řízky vložit do sklenice s vodou a nechat zakořenit. Pokud nemáte k dispozici dřevěné uhlí, nevadí, jen musíte následující den vodu ve sklenici vyměnit.  Jakmile řízky zakoření, můžete je zasadit do substrátu. 

shutterstock_1836491410.jpg

kaučukovník na schodech
Zdroj: 
Shutterstock
Pokojovka vkusně oživí společné prostory. 

Umístění v interiéru

Vzhledem k velkolepému a dominujícímu vzhledu pokojovky  je rostlina s oblibou umisťována do kanceláří, prostorných hal, panelákových chodeb a jiných společných prostor, kde udělá mnoho parády jako živá dekorace. 

Rozhodně byste se ale měli vyhnout jejímu umístění do dětských pokojíků či ložnic. Svou nelichotivou přezdívku domácí mor nezískala jen tak pro nic za nic. Synadenium je totiž jedovatá, dokonce dokáže uvolňovat výpary i do vzduchu, a to i když nedojde k poranění rostliny. Někteří citlivější jedinci nesnesou pobyt s rostlinkou ani v jedné místnosti. Mohou se u nich projevit dýchací obtíže.

Při jakékoli manipulaci s rostlinou používejte ochranné pomůcky. Dotýkejte se jí v rukavicích, noste dlouhý rukáv. Pokud se i přes ochranná opatření potřísníte mlékem, omyjte ho ihned pod tekoucí vodou. Pěstování kaučukovníku není sice pro každého, ale i přes to si své příznivce z řad pěstitelů stále nachází. 

Zdroje:

  • https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-gumovnik-rady.html
  • https://cs.jardin-planet.com/17828901-rubber-tree-expert-tips-on-care-pruning-and-propagation
  • https://hobbyrecepty.cz/synadenium-neznama-pokojovka/