9. 8. 2021
Kerblík třebule, staročesky stokláska, je nenáročná bylinka s příjemnou vůní, jemnou chutí a mnoha léčivými účinky, která se velmi snadno pěstuje. Vysévat ji můžete kdykoliv od jara do konce léta a mít tak čerstvé listy neustále po ruce.
Nejchutnější jsou listy
Kerblík je typická bylinka francouzské kuchyně, která svou chutí připomíná estragon a petržel. Jako koření se používají čerstvé a mladé listy, které jsou vhodné k okořenění mrkve, brambor a jiné zeleniny, k ochucení masa, ryb i k ozdobě chlebíčků.
Skvělé jsou však i na chleba s máslem nebo do salátu, vaječné omelety či pomazánky. Za vyzkoušení však stojí i lahodná belgická polévka, kterou si velmi snadno a rychle připravíte z brambor, hlávkového salátu a kerblíku.
Plný vitamínu C
Kerblík je velmi oblíbená bylinka nejen pro svou chuť, ale i pro své pozitivní účinky na zdraví. Vhodný je pro dobré trávení, při žaludečních problémech, proti nadýmání i k zastavení průjmu.
Zlepšuje však i krevní oběh, snižuje vysoký krevní tlak, detoxikuje a regeneruje organismus a pomůže i při dýchacích potížích, zánětech močového měchýře a ledvin i při redukční dietě. Koupel z kerblíku zmírní ekzém, uleví při bolesti hlavy i kloubů.
Listy sbírejte před rozkvětem
Pěstování kerblíku je velmi snadné. Roste rychle a jeho výsev můžete opakovat několikrát do roka, a to i z vlastních semen, která si můžete sami nasbírat z okolíků těsně před dozráním. Pokud kerblík vysejete na podzim, z čerstvých listů se můžete těšit časně zjara.
Kerblík můžete pěstovat na zahradě, v truhlíku na balkoně i v květináči za oknem. V lehké, dobře propustné půdě a ideálně na místě, kde je polostín. Na přímém slunci kerblík vybíhá rychle do květu a má méně výraznější chuť i aroma.
Za velkého horka a sucha dopřejte kerblíku vydatnou zálivku a nezapomínejte odřezávat květní stvoly. Kerblík se totiž často sám vysemení a velmi rychle rozšíří po celé zahradě jako plevel.
Sušením ztrácí svou chuť i aroma
Vůni a chuť kerblíku lze nejlépe uchovat zmrazením. Kerblík stačí pouze dobře oprat, nechat okapat, nasekat na menší kousky a vložit ho buď do krabiček, nebo ho dát do formiček na led a zalít ho trochou vody, olivovým olejem, rozpuštěným máslem, zeleninovým nebo masovým vývarem. Vždy záleží na tom, jak chcete kerblík dále využít.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Kerbl%C3%ADk_t%C5%99ebule
- https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/kerblik-vonave-koreni-snadno-vypestujete-na-zahone-i-v-kvetinaci.html
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/kerblik-nenarocna-jednoletka-s-chuti-jemne-petrzelky.html
- https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-pestovat-kerblik-trebule-staroceske-koreni-hubnuti
- https://www.pestik.cz/module/csblog/post/179-5-kerblik-muzeme-pestovat-cely-rok.html#gref
- https://www.jakvkuchyni.cz/kerblik-zapomenuta-bylinka-s-vsestrannym-pouzitim/
- https://www.styl-zivota.cz/zdravi/lecive-rostliny/kerblik-se-hlavne-pouziva-v-kuchyni-prospiva-i-traveni
- https://dvojka.rozhlas.cz/proc-a-jak-pestovat-kerblik-7517246
- https://zdravazona.cz/atlas/kerblik-trebule/
- https://www.dumazahrada.cz/zahrada/pestovani/25432-neznamy-kerblik-skvele-obohati-vasi-kuchy-i-zahradu/
- https://zena.aktualne.cz/wiki/zdravi/kerblik-trebule/r~i:wiki:4604/