8. 6. 2020
Historie koloniálního stylu se začala psát spolu s výpravami do exotických držav západních mocností. Manželky guvernérů a dalších zástupců z evropských zemí prolínaly svůj vkus s tím, co nabízela domorodá kultura. Vykrystalizoval tak styl, který voní kořením a který v nás probouzí fantazii a chuť odcestovat na čas do dob Emila Holuba.
Pokoji vládne teak
Interiérům vévodí těžký dřevěný nábytek zejména z teakového dřeva. Často bývá tmavé barvy. Materiály doplňuje hlavně kůže (či její napodobenina), ratan nebo juta. Podlahu zdobí rohože či kusové koberce. Z materiálů vyplývá i barevná paleta. Od tmavě hnědé, přes béžovou, žlutou až po khaki. Inspirovat se můžete v safari módě, která má s tímto bydlením společný původ.
Koloniální styl dotváří především detaily. Myslete na to, že jste se ocitli pod horkým rovníkovým sluncem. Nad postel pověste moskytiéru (tu lze sehnat v hobby marketech či na internetu) a do oken dejte jen lehké bílé záclony z tylu. Zdi lehce ozdobí zrcadlo v širokém rámu, před postel můžete postavit paraván. Světlo volte spíše formou stolních lamp.
Myslete na zajímavé prvky
Dekorační látky a polštáře by měly být v přírodních barvách, případně v šedé. Jednolitost interiéru může tu a tam proříznout exotický vzor nebo soška. Vyvarujte se ale velkého mixování látek či barev. Jako zajímavý prvek můžete do pokoje položit klasický hranatý kufr - třeba místo konferenčního stolku či skříňky s lampou.
Vsaďte hlavně na eleganci a minimum ornamentů. Koloniální styl je charakterizovaný čistými linkami a tlumeným výrazem. Symetrický interiér by měl zvát k odpočinku a zklidnění.
Tu správnou atmosféru můžete doladit květinami. Nabízí se samozřejmě exotické rostliny jako například strelície, medinila či vrísea.