21. 6. 2023
Kopřiva je léčivá celá od samého oddenku přes listy až po květ. Jde totiž o bohatou zásobárnu chlorofylu. Kromě toho, že je chlorofyl strukturálně velmi podobný hemoglobinu, dokáže zvyšovat schopnost těla hemoglobin produkovat, rychleji regenerovat a zpomalovat proces stárnutí.
Dalšími účinnými látkami je kyselina křemičitá, které lze připsat močopudný účinek, dále třísloviny s protikrvácivým účinkem, serotonin, karotenoidy, vitamin B, kyselina pantotenová i glukokininy, které snižují hladinu krevního cukru. V mladých listech pak najdeme vysoký obsah draslíku, železa, vitaminu C a vitamínu A.
Přečtěte si také: Kopřivový čaj: Bylinkový zázrak, který čistí tělo, podpoří trávení i kojení
Proč si pochutnávat na kopřivě?
Pravidelné užívání kopřiv působí preventivně proti vzniku různých chorobných stavů. Kopřiva působí především na naši krev, kterou pročišťuje a zvyšuje její produkci. Má taky dobrý vliv na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi.
Kopřiva je navíc výborným prostředkem při potížích s močovými cestami. Protože působí pozitivně i na naše trávení, je oblíbená zejména u jarních očistných kúr. Pravidelná konzumace kopřiv pomáhá při dně, poruchách metabolismu kyseliny močové, kopřivce, různých ekzémech a dalších kožních onemocněních.
Zařadit ji do svého jídelníčku by měly i osoby, které trápí onemocnění žlučníku a žlučových cest, jaterní choroby nebo žaludeční obtíže. Jako tinktura se užívá k tišení bolestí při popáleninách prvního stupně a skvělá je i na vlasy, u kterých podporuje jejich lesk, růst a pevnost.
Mohlo by vás zajímat: Čaj z borovicového jehličí pomáhá už tisíce let. Proč a jak si ho připravit?
Jak se léčit kopřivou?
Kopřivu můžete začerstva rozmixovat společně s dalšími divokými bylinkami a vytvořit tak vitaminovou bombu třeba do smoothie, nejrůznějších snídaňových kaší nebo omelet. Skvělá je i jako čaj nebo tinktura k zevnímu užití. Z lístků připravíte i výtečný špenát, skvělou polévku i omáčku. Trošku netradiční využití představuje kopřivová pálenka, kterou si připravíte podle následujícího receptu.
Co budete na kopřivovou pálenku potřebovat?
- Hrst oddenků kopřiv
- 30% až 40% alkohol
- Citronovou šťávu, zázvor nebo med na dochucení
Jak na to?
Oddenky kopřiv omyjte, překrájejte (nebo rozmixujte) a nasypejte je do uzavíratelné skleněné lahve. Zalijte je 30% až 40% alkoholem a dle chuti přidejte šťávu z vymačkaného citronu, lžíci medu nebo šťávu z najemno nastrouhaného zázvoru. Nechte odpočívat v lednici 14 dní. Před konzumací vždy důkladně protřepejte.
Přečtěte si také: Přírodní hnojivo z kopřiv: Vyrobte si extrémně zapáchající zázrak pro záhonky
Kdo by se měl mít před kopřivou na pozoru?
Všeho moc škodí. A ani u bylinek tomu není jinak. Preventivně se pije jeden šálek kopřivového čaje (nebo panáček pálenky) denně po celý rok. Alespoň tak to radila jako prevenci před všemi neduhy slavná Maria Treben.
U alergických osob je potřeba konzultovat vhodnost vnitřního užívání kopřivy s lékařem. Protože kopřiva obsahuje histamin, může vadit osobám, které užívají antihistaminika.
Mohlo by vás zajímat: Jak skladovat bylinky: Čerstvé zabalte do papírové utěrky. Usušené ale do papíru nepatří!
Užívání kopřivy v těhotenství a při kojení
A jak je to s užíváním kopřivy v těhotenství? Nastávající maminky by samozřejmě měly kopřivovou pálenku vynechat, na čaji si ale mohou i nadále (ideálně po konzultaci s lékařem) pochutnávat.
Nepříjemné mohou být akorát ke konci těhotenství její močopudné účinky, když už děloha tlačí silně na močový měchýř. Dopřát si ji můžete i po porodu, protože dodává tělu železo a podporuje tvorbu mateřského mléka.
Použité zdroje:
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/6743-recepty-z-kopriv-vyzkousejte-si-z-nich-pripravit-salat-nadivku-nebo-palenku
- https://brno.rozhlas.cz/koprivy-uz-rostou-nalozte-je-do-palenky-nebo-oleje-6457848
- https://www.jimejinak.cz/zazracna-kopriva/