19. 4. 2024
Začátek jara je ideální období pro sběr mladých výhonků kopřiv, v nichž najdete celou řadu zdraví prospěšných látek. Využít je můžete pro léčbu mnoha zdravotních problémů i v kuchyni. Věděli jste však, že nejúčinnější je kopřiva, která je nasbíraná pouze do polovina května? Rostlina totiž neobsahuje tolik dusičnanů a obsah léčivých látek je nejvyšší.
Kopřiva je užitečný plevel
Kopřivy nikdy nesbírejte v blízkosti silnic, továren, skládek ani v blízkosti pole. Na její sběr se s proutěným košíkem vydejte ráno nebo brzy dopoledne na okraj lužních lesů. Přednost dejte kopřivám, které jsou menšího vzrůstu a krásně zelené. Kopřivy, které jsou bujné a temně zelené, raději nesbírejte.
Kopřivu můžete využít čerstvou i sušenou. Léčebné účinky mají listy, kořen i nať ve formě odvaru i tinktury. Skvělým pomocníkem jsou však i čerstvé listy a čerstvá šťáva z kopřivové natě.
Kopřivu nikdy nejezte čerstvou! Její palčivosti ji zbavíte tepelnou úpravou
V kuchyni se kopřivové listy dají využít mnoha způsoby. Skvěle ochutí velikonoční nádivku, vařenou rýži i bramborovou kaši. Hodí se k přípravě mnoha polévek, salátů a pomazánek, kde nahradí petržel nebo pažitku. Uvařená a dochucená jako špenát může být i vynikající přílohou k masu.
Zbaví vás stresu i bolesti hlavy
Léčebné účinky kopřiv jsou hojně využívány v lidovém léčitelství. Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje krvetvorbu a pročišťuje krev. Zbaví vás zánětu močových cest a je skvělou prevencí ledvinových kamenů. Třítýdenní jarní očistná kůra pročistí organismus a dodá tělu potřebnou energii.
Kopřivová koupel zmírní bolest páteře a bolesti kloubů. Urychluje hojení ran a zmírňuje ekzém, lupénku i akné. Šťáva z čerstvých listů zastaví průjem. Odvar z kořene je účinnou zbraní proti nadměrnému vypadávání vlasů. Vaše vlasy budou hebké, lesklé, plné síly a bez lupů. U kojících matek podporuje tvorbu mateřského mléka.
Popáleného místa se nedotýkejte!
Při sběru kopřiv si nezapomeňte vzít rukavice. Při popálení může vzniknout velmi nepříjemná až bolestivá reakce.
Existuje však několik tipů, které pomohou otok, svědění a zarudnutí zmírnit. Při popálení kopřivou postižené místo neškrábejte a opláchněte ho čistou vodou. Použít můžete i šťávu ze šťovíku či netýkavky. Tyto rostliny obsahují účinné látky, které fungují jako protilátky.
První pomocí při popálení kopřivou může být i depilační vosk či lepicí páska. Odstraní veškerá vlákna, která mohou být příčinou nepříjemné reakce.
Zdroje:
- https://botanic.cz/kopriva
- https://shop.kneipp.com/cz_cs/magazin/filosofie-kneippu/lexikon-bylin-a-lecivych-rostlin/herbar/kopriva-zahavka/
- https://www.lekarna.cz/clanek/kopriva/
- https://www.semena.cz/kopriva-dvoudoma-urtica-dioica-semena-koprivy-800-ks