Jste zde

Kořenová petržel: Superpotravina za pár kaček. Pomáhá srážet horečky a chrání před kazy

kořenová petržel Zdroj: Shutterstock
Neobejde se bez ní žádný poctivý vývar ani domácí svíčková. Pokrmům dodá jedinečnou chuť a tradiční vůni. Oblíbená je ale i v salátech nebo naložená jako pickles. Řeč je o kořenové petrželi, která patří mezi opomíjené superpotraviny.

1. 8. 2022

Kořenová petržel v sobě ukrývá celou řadu vitamínů. Řeč je například o vitamínu A, C, B1, B2, B3, B6, E a kyselině listové. Z minerálních látek pak musíme zmínit vápník, hořčík, draslík a fosfor.

Díky vyššímu obsahu vitamínu A, beta-karotenu, favonoidů, zeaxantinu a luteinu je konzumace kořenové petržele vhodná třeba pro posílení zraku a osoby, které trápí oční nemoci, jako je šeroslepost či záněty zrakového nervu.

Kořen petržele obsahuje také menší množství silic, které působí blahodárně na vylučování moči a odvodnění organismu, pomáhají i s poruchami menstruačního cyklu nebo od bolestivého krvácení. Silice dále eliminují napětí dělohy a v období starého Říma byla petržel hojně užívána jako afrodisiakum pro muže i ženy

shutterstock_159802646.jpg

kořenová petržel od hlíny
Zdroj: 
Shutterstock
Petržel dříve mívala status afrodiziakální potraviny.

Kromě výše zmíněného pomáhá kořenová petržel bojovat s nejrůznějšími infekcemi, nachlazením a dokonce má obří potenciál srážet vysoké horečky. Zlepšuje i naše trávení, podporuje tvorbu žluči a zrychluje metabolismus. Zmírňuje i revmatické bolesti, posiluje dásně a pomáhá v boji se záněty v ústní dutině. Kromě toho působí též preventivně proti vzniku zubního kazu. 

Měli byste vědět: Ženy by se měly během těhotenství nadměrné konzumaci petržele vyhýbat. Zelenina totiž obsahuje fenolickou látku apiol, která dráždí ledviny a močové cesty a u těhotných žen může způsobit samovolný potrat. 

Jak využít petržel v domácí léčbě?

  • Nálev pro lepší trávení: Tři vrchovaté lžíce velmi jemně nasekané nebo nastrouhané petržele zalijte dvěma hrnky vroucí vody a nechejte pod pokličkou louhovat. Přeceďte a výluh (zhruba čtvrt sklenky třikrát denně během jídla) popíjejte po dobu několika dní.
  • Výluh na čištění pokožky: Opět si nastrouhejte tři vrchovaté lžíce petržele, kterou zalijete vroucí vodou. Nechte louhovat a přeceďte. Do výluhu namočte vatový tampon a jemně jím čistěte pokožku. Opakujte několikrát do týdne. Petrželový výluh pomáhá bojovat s akné.
  • Odvar na posílení vlasových kořínků: Nastrouhejte si jeden větší kořen petržele, zalijte sklenicí vody a pod pokličkou pomalu vařte zhruba půl hodiny. Přidejte šťávu z jednoho citronu, vypněte a nechte vychladnout. Přeceďte a po umytí vlasy odvarem propláchněte a důkladně namasírujte pokožku hlavy. Následně hlavu opláchněte studenou vodou.  

Co jste (ne)věděli o petrželce: Ovoní polévku, ale pomůže i při zánětech močového měchýře

Jak si petržel vypěstovat v domácích podmínkách?

Kořenová petržel vyžaduje hlubokou, kyprou půdu. Dle velikosti záhonu vybírejte konkrétní odrůdy. Některé z nich se mohou pyšnit kratšími a zavalitějšími kořeny, jiné kořeny dlouhými a štíhlými. 

shutterstock_339963332.jpg

petržel na kolečka
Zdroj: 
Shutterstock
Petržel je sladká a aromatická, ideální například do domácí vegety.

Pěstování petržele ze semínek je poměrně zdlouhavé kvůli jejich klíčivosti (zhruba 3 až 6 týdnů). Celý proces můžete urychlit namočením semen před výsadbou, nejlépe do heřmánkového nebo kozlíkového nálevu, který zároveň povzbudí růst i zdraví rostlinek. 

Semínka namáčejte několik hodin nebo je nechte v odvaru přes noc. Naklíčená semena vysévejte brzy na jaře (v březnu, maximálně začátkem dubna) a do řádků přimíchejte ředkvičku jako značkovací rostlinu, abyste si omylem malé petrželky nevypleli. 

Záhon je třeba po vysetí udržovat neustále vlhký, jinak se žádné velké populační exploze nedočkáte. Stačí, když semínka jednou zaschnou a máte po úrodě.

Petržel sklízejte průběžně od začátku července, pro uskladnění od září do října. Kořeny petržele skladujte stejně jako mrkev (ideálně ve sklepě v bedýnce s pískem). Několik rostlinek můžete nechat a při mírné zimě je vyrývat přímo ze záhonu. 

Jak netradičně využít petržel v kuchyni?

  • Omáčky: Díky sladké chuti, smetanové a krémové struktuře při uvaření a rozmixování se dá využít jako základ pro koprovou, křenovou nebo smetanovou omáčku. Skvělá je i kombinace s bílými fazolemi nebo další kořenovou zeleninou.
  • Alternativa špeku: Z petržele i celeru můžete vykouzlit skvělou alternativu klasického špeku. Stačí petržel nastrouhat na hrubém struhadle nebo nakrájet na drobné kostičky a ty následně osmažit v tuku. Posypat s ní můžete slané kaše, přílohy, ale využití najde i v salátech, rizotu nebo pomazánkách.
  • Pomazánky: Petržel můžete zamaskovat i v nejrůznějších pomazánkách. Skvělé jsou třeba varianty hummusu, čočkové pomazánky nebo ty, jejichž základní surovinou je cizrna.
  • Sekaná a karbanátky: Najemno nakrájenou nebo nastrouhanou petržel můžete přidat taky do sekaných nebo karbanátků. Masožravci, ať zvolí variantu a mletým masem, ostatní můžou klidně vyzkoušet bezmasou variantu z čočky nebo jiných luštěnin.
  • Vegeta: V kupované vegetě najdete spoustu „éček“, soli a chemických látek, které našemu tělu rozhodně neprospívají. Co takhle si proto připravit vegetu domácí? A petržel v ní rozhodně nemůže chybět.

Použité zdroje:

  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/ovoce-zelenina/zelenina/1208-petrzel-pastinak-pastinak-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-skudci-a-nemoci-petrzele-a-pastinaku
  • https://www.prostezdravi.cz/korenova-petrzel-ucinky-na-zdravi/
  • https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Vsadte-na-petrzel.-Dobre-chutna-a-navic-patri-mezi-superpotraviny__s10010x10710.html
  • https://www.jimejinak.cz/10-tipu-jak-v-kuchyni-vyuzit-korenovou-petrzel-a-pastinak/