5. 3. 2023
Stejně jako ostatní oblíbené bylinky, i šalvěj je nenáročná a její pěstování bude mít za chvíli v malíku i naprostý začátečník, kterému dosud všechny rostliny uhynuly.
Radost z bylinek je o to větší, že nejen krášlí byt (může to být klidně celý rok!), ale nakonec je z nich i pěkný užitek. I sušené bylinky nadělají doma parádu, budete-li chtít, a také se mohou stát perfektním a neotřelým dárkem pro vaše blízké.
Jak na pěstování šalvěje
Od pěstování jiných bylinek se pěstování šalvěje opravdu moc neliší. Základem je umístit šalvěj na slunné a teplé místo, kde na ni nebude foukat. Substrát pro ni zvolte hlinitopísčitý, propustný. Ideální je provzdušnit ho perlitem.
Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu a zalévání. Šalvěj je náročná na živiny, potřebuje jich hodně a pěstební médium nesmí vyschnout. Nejlépe uděláte, když ji budete zalévat odstátou vodou o pokojové teplotě – vodu lijte do misky pod květináč, půda si vezme, co bude potřebovat. Pozor dejte i na možné přelití.
Čas od času můžete do zeminy přidat organické tekuté hnojivo zředěné ve vodě podle návodu na obalu hnojiva.
Co s šalvějí v kuchyni?
Šalvěj je především vynikajícím doplňkem ostrých jídel, napomáhá totiž jejich lepšímu trávení, stejně tak napomáhá trávení tuků a sladkých pokrmů. Jako koření se hodí do nejrůznějších nádivek, do mastnějších jídel a uzenin. Vynikající je i s krůtím masem a rybami, litovat nebudete, ani když ji přidáte do zeleninového salátu, k sýru, do kořeněných omáček nebo pomazánek.
Pozor! Šalvěj je čerstvá i sušená velmi aromatická, proto s ní nakládejte opatrně.
Prospívá vlasům, zklidňuje kašel a rýmu
Šalvěj je pochopitelně velmi prospěšná lidskému zdraví, snad proto se jí říká lékařská. Šalvějový čaj napomáhá při křečích, zvýšené potivosti, při chvění končetin, při onemocnění míchy a žláz, léčí nemocná játra, pomáhá při nadýmání i průjmu, celkově prospívá budování imunity, čistí krev, zklidňuje kašel a rýmu a zbavuje organismus hlenů.
Šalvěj se ale dá používat také zevně, v podobě odvaru, koupele, obkladu nebo masti. Odvar pomáhá například na hnisání a uvolnění zubů, krvácení dásní, také při astmatu a bronchiálních katarech. Mastí je dobré potřít hmyzí kousnutí, koupel je ideální pro ženy s gynekologickými potížemi. Obklady zase ulevují při srdeční slabosti, diabetu a bolestech hlavy.
Aby toho nebylo málo, šalvěj má své uplatnění i v oblasti kosmetiky a je součástí mnohých babských rad. Oplachování vlasů odvarem ze šalvěje můžete eliminovat lupy a také ztmavit šedivějící vlasy. Šalvěj je běžnou součástí šampónů a mýdel.
Náš tip: Čistíte-li si pleť napařováním, přidejte do vody šalvěj – čištění bude efektivnější.
Zamilujte si šalvěj a mějte ji u sebe doma
I v moderní uspěchané době se rádi vracíme k bylinkám, na jejichž účinky spoléhaly naše babičky. Vyzdobte si bydlení krásnou drobnou bylinkou a radujte se z jejího dobrého vlivu na zdraví i z chuti, kterou dodá vašim pokrmům.
Zdroje:
- https://www.drmax.cz/clanky/salvej-bylinka-pro-zdravi-celeho-tela
- https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/salvej-lekarska-zazehna-bolest-v-krku-i-zaludecni-problemy.html
- https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0alv%C4%9Bj_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1
- https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/178-salvej-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani