26. 3. 2020
Řešení, jak déle uchovat potraviny, hledali lidé už v polovině 18. století, ale nedařilo se. Spotřebič byl totiž neskutečně velký a muselo se na něm točit klikou, aby v něm zůstával chlad. První lednice, která nepotřebovala mechanický „pohon“, vznikla v roce 1911 ve firmě General Electric. Zatímco lednice samotná sloužila v kuchyni, nesmírně hlučný kompresor se dával do sklepů v domech. V té době stála lednička jmění, za tu samou sumu si lidé mohli pořídit i dvě auta. Dnes je tomu jinak, a pokud jste nuceni hledět na cenu, zaměřte se třeba na lednice Beko nebo na nabídky bazarů, které lednice nabízejí.
Dneska už máme ledničky tiché, o kterých ani nevíme, kombinované s mrazákem, kam ukládáme potraviny na delší dobu, aniž by utrpěly škodu, a dokonce jsou k dispozici i vychytávky, o kterých si naši předci mohli nechat jenom zdát.
Průvodce výběrem lednice: co si račte přát?
Když na to půjdete od lesa, nejdřív si samozřejmě změříte prostor, do kterého budete chtít novou ledničku umístit. Podle toho vybírejte šířku. Co se výšky týče, tady je třeba promyslet, jak velká je vaše domácnost co do počtu osob a zásob jídla. Z hlediska výšky se ledničky dělí na malé do 89 cm, klasické od 90 do 177 cm a velké od 177 cm výš.
Pozor, změřte si i „trasu“, kterou budete lednici dostávat do kuchyně, abyste nebyli nemile překvapení, že ji například nedokážete vmanévrovat do některých dveří.
S mrazákem, nebo bez?
Tady hraje roli jen to, jestli máte nebo chcete mít mrazák zvlášť a celý prostor ledničky využívat jen k chlazení potravin. Mrazák v horní části ledničky je lépe dostupný, ale bývá menší, zato mrazák v dolní části bývá snáz regulovatelný a celkově větší. Žádnou další vědu v tom není potřeba hledat.
Samostatnou, nebo vestavnou?
Většina domácností má samostatně stojící ledničku. Pokud ale máte tu možnost a chcete sladit design kuchyňské linky, pořiďte si vestavnou. Lednice nebude působit rušivě a celkový dojem z kuchyně bude příjemnější.
Jak si vybrat design a barvu?
To záleží jen na vašem vkusu. Ledničky jsou nejčastěji bílé nebo stříbrné, na trhu jsou ale i černé nebo barevné. Pokud nechcete mít striktně moderní domácnost a máte rádi retro styl, možná vám padne do oka některá z retro ledniček, které trh nabízí taky. Specifický design mají i americké lednice – jejich jedinečnost spočívá ve dvou, nebo dokonce ve čtyřech dveřích.
Zdroj: bigstockphoto.com
Na jídlo, nebo nápoje?
Hledáte klasickou ledničku na potraviny, nebo speciální na nápoje, případně chladicí vinotéku? Promyslete to!
Parametry, které při výběru hrají prim
Od obecného provedení se přesuňme k dalším důležitým parametrům.
Energetická třída: Všichni se stále snažíme šetřit. Úspor za energie můžete docílit třeba pořízením energeticky nenáročných spotřebičů. Energetická spotřeba je určována v modelové situaci, kdy je lednice ze 70 % naplněná a v místnosti je 20 °C. V současnosti už ledničky nemůžou být ve třídě B a nižší, máte tedy na výběr ze tříd A, A+, A++ a A+++. Rozdíl mezi náklady lednice třídy A a A+++ se za rok může vyšplhat i na téměř 1 500 Kč!
Počet kompresorů a okruhů: Moderní lednice mívají jeden kompresor a jeden nebo dva okruhy. Rozdíl poznáte, co se týče spotřeby (u dvou okruhů je mírně vyšší), a při odmrazování – pokud máte dva okruhy, tedy samostatný okruh pro lednici a druhý pro mrazák, můžete s lednicí a mrazákem pracovat odděleně, nezávisle.
Přítomnost minibaru: Lednice s minibarem má velkou výhodu v tom, že se v minibaru lze ukládat potraviny a nápoje, pro které často saháme. Nemusíte přitom totiž otevírat hlavní dveře lednice, a nezvyšuje se tak míra energie, kterou spotřebič potřebuje, aby uvnitř udržel správnou teplotu.
Přítomnost automatu na chlazenou vodu a výrobník ledu: Tohle je doména především amerických lednic, ale obojí se dá najít i v těch klasických. Pak už jen stačí, aby byla lednice napojená na přívod vody.
Přejeme vám při výběru šťastnou ruku!