Jste zde

Lilek: Za syrova je mírně jedovatý. A nejlepší kousky jsou lesklé

lilek vejcoplodý Zdroj: Bigstockphoto
Obohaťte svůj jídelníček o chutný a nutričně hodnotný lilek! Víme, kdy je nejlepší čas ho sklidit, a prozradíme vám jednoduchý způsob, jak ho zbavit hořkosti.

23. 6. 2022

Lilek vejcoplodý, neboli baklažán, je oblíbená středomořská plodina původem z Indie, která se těší značné oblibě i v naší kuchyni. Dorůstá do výšky až jednoho metru a nejčastěji nese tmavě fialové podlouhlé plody, které nabízí mnoho způsobů úpravy. Naprostou nutností je vždy jejich tepelná úprava

bigstock-eggplants-grow-in-the-beds-clo-436491626.jpg

lilek jako ovoce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ačkoliv lilek řadíme mezi zeleninu, z botanického hlediska patří mezi ovoce. 

Syrový lilek je hořký

Syrový lilek má pěnovou strukturu, je hořký a mírně jedovatý. Obsahuje totiž toxický solanin, který může ve větším množství způsobit žaludeční a střevní potíže. Po krátké tepelné úpravě se však hořkost v lilku vytrácí a nebezpečný solanin mizí. Podíl živin a minerálů ale zůstává!

Lilek je z 90 % tvořený vodou. Zbylá procenta tvoří vláknina, vitamíny, minerální látky a další živiny, které mají pozitivní vliv na zdraví. Navíc zasytí a obsahuje málo kalorií, takže po něm rozhodně nepřiberete. Není však vhodné ho smažit, neboť dokáže nasát velké množství oleje

bigstock-sliced-eggplant-top-view-dice-453507905.jpg

nakrájený lilek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Lilek funguje v podstatě jako houba. Dobře přijímá chutě, a proto ho obvykle stačí jen jemně okořenit, popřípadě zakápnout olejem. 

Důležitá je správná doba přípravy!

Lilek lze upravit na mnoho způsobů. Můžete ho smažit v trojobalu jako řízek, grilovat, péct i dusit. Před samotnou přípravou je však vhodné lilek osolit a nechat ho “vypotit”. Lilek tak zbavíte nejen přebytečné vody, ale také hořkosti.

bigstock-eggplant-sliced-in-a-beautiful-456016683.jpg

oloupaný lilek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Lilek neloupejte! Ve slupce a těsně pod ní je nejvíce vitamínů a loupáním se o ně ochuzujete. 

Takto vypocený lilek už stačí jen jemně okořenit, popř. zakápnout olejem a dostatečně tepelně upravit. Přičemž správně upravený lilek je měkký, nahnědlý a bez houbovité struktury

Pěstování lilku je náročné 

Lilek je teplomilná rostlina, která ke svému zdárnému růstu vyžaduje dostatek tepla. U nás lze tak pěstovat pouze ve skleníku nebo na záhonech v teplých polohách, kde mimo jiné vyžaduje i dostatek vody a živin. 

Při pěstování lilku také dbejte na to, aby rostlina měla pouze jeden až dva výhonky a nesla maximálně 5 plodů. Pokud ponese více plodů najednou, nemusejí všechny dozrát. 

Tip: Ke konzumaci se nejvíce hodí menší plody s lesklou slupkou. Větší, přezrálé plody jsou obvykle vodnaté a mají hořkou chuť. 

První lilky můžete sklízet, když jsou lesklé, plně vybarvené a na omak pevné. Obvykle to bývá na konci srpna nebo počátkem září. Pokud je lilek přezrálý, je matný a obvykle také bývá hořký. 

Lilek vždy sklízejte se slupkou a skladujte ho v chladu a temnu

bigstock-eggplants-on-the-light-table-454979049.jpg

lilek na stonku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Lilek posiluje imunitu, čistí krev, tělo zbavuje těžkých kovů a dokonce také prospívá nervovému systému. 

Zdroj:

  • https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/hubnuti-s-nim-pujde-rychleji-naucte-se-pestovat-lilek-plodu-se-dockate-i-na-balkone/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/lilek-pestovani-30000529.html
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/lilek-ucinky.html
  • https://izahradkar.cz/zahrada/zelenina-byliny/plodova-zelenina/lilek-potrebuje-klicit-teple-predpestovat-mit-dost-vlahy/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Lilek_vejcoplod%C3%BD
  • https://www.vegmania.cz/lilek/