23. 6. 2022
Lilek vejcoplodý, neboli baklažán, je oblíbená středomořská plodina původem z Indie, která se těší značné oblibě i v naší kuchyni. Dorůstá do výšky až jednoho metru a nejčastěji nese tmavě fialové podlouhlé plody, které nabízí mnoho způsobů úpravy. Naprostou nutností je vždy jejich tepelná úprava!
Syrový lilek je hořký
Syrový lilek má pěnovou strukturu, je hořký a mírně jedovatý. Obsahuje totiž toxický solanin, který může ve větším množství způsobit žaludeční a střevní potíže. Po krátké tepelné úpravě se však hořkost v lilku vytrácí a nebezpečný solanin mizí. Podíl živin a minerálů ale zůstává!
Lilek je z 90 % tvořený vodou. Zbylá procenta tvoří vláknina, vitamíny, minerální látky a další živiny, které mají pozitivní vliv na zdraví. Navíc zasytí a obsahuje málo kalorií, takže po něm rozhodně nepřiberete. Není však vhodné ho smažit, neboť dokáže nasát velké množství oleje.
Důležitá je správná doba přípravy!
Lilek lze upravit na mnoho způsobů. Můžete ho smažit v trojobalu jako řízek, grilovat, péct i dusit. Před samotnou přípravou je však vhodné lilek osolit a nechat ho “vypotit”. Lilek tak zbavíte nejen přebytečné vody, ale také hořkosti.
Takto vypocený lilek už stačí jen jemně okořenit, popř. zakápnout olejem a dostatečně tepelně upravit. Přičemž správně upravený lilek je měkký, nahnědlý a bez houbovité struktury.
Pěstování lilku je náročné
Lilek je teplomilná rostlina, která ke svému zdárnému růstu vyžaduje dostatek tepla. U nás lze tak pěstovat pouze ve skleníku nebo na záhonech v teplých polohách, kde mimo jiné vyžaduje i dostatek vody a živin.
Při pěstování lilku také dbejte na to, aby rostlina měla pouze jeden až dva výhonky a nesla maximálně 5 plodů. Pokud ponese více plodů najednou, nemusejí všechny dozrát.
Tip: Ke konzumaci se nejvíce hodí menší plody s lesklou slupkou. Větší, přezrálé plody jsou obvykle vodnaté a mají hořkou chuť.
První lilky můžete sklízet, když jsou lesklé, plně vybarvené a na omak pevné. Obvykle to bývá na konci srpna nebo počátkem září. Pokud je lilek přezrálý, je matný a obvykle také bývá hořký.
Lilek vždy sklízejte se slupkou a skladujte ho v chladu a temnu.
Zdroj:
- https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/hubnuti-s-nim-pujde-rychleji-naucte-se-pestovat-lilek-plodu-se-dockate-i-na-balkone/
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/lilek-pestovani-30000529.html
- https://www.ireceptar.cz/zdravi/lilek-ucinky.html
- https://izahradkar.cz/zahrada/zelenina-byliny/plodova-zelenina/lilek-potrebuje-klicit-teple-predpestovat-mit-dost-vlahy/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Lilek_vejcoplod%C3%BD
- https://www.vegmania.cz/lilek/