Jste zde

Lopatkovec je nezmar i přírodní čistička vzduchu

lopatkovec Zdroj: Bigstockphoto
Hledáte pokojovou rostlinu, která vám odpustí drobné pěstitelské přešlapy a za málo péče se vám odmění bujným růstem? Pak už nehledejte, protože jste ji právě našli!

3. 6. 2021

Lopatkovec, jinak také toulcovka, je velmi oblíbená pokojová rostlina, která nejenže zkrášlí váš domov, ale také se postará o to, aby se vám v něm lépe dýchalo.

K vaší péči bude tolerantní 

Lopatkovec se řadí mezi odolné a méně náročné pokojové rostliny. Delší dobu snese nedostatek péče a téměř vše vám odpustí. Při opomenuté zálivce se dokáže velmi rychle zmátořit a okamžitým přesazením ji můžete zachránit i při přelití. Nejlépe vám však poroste, když ji dopřeje podmínky, které zná ze své domoviny. 

bigstock-houseplant-in-green-leaves-sp-410311243.jpg

květy lopatkovce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Svěže zelené listy a bílé květy, ze kterých se můžete těšit poměrně dlouho, jsou známkou toho, že se rostlině daří. 

Pokojová rostlina z tropů

Rostlina pochází z tropických pralesů Střední Ameriky, kde je zvyklá na rozptýlené světlo a vyšší vzdušnou vlhkost, kterou ji musíte zejména ve vytápěných místnostech zajistit pravidelným rosením nebo tak, že květináč s rostlinou postavíte do misky s vodou na ploché kameny, které zabrání vzlínání vody do substrátu. 

bigstock-woman-care-of-houseplants-hol-415766677_1.jpg

lopatkovec v ložnici
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud umístíte lopatkovec do ložnice, bude se vám lépe spát. Vzduch v místnosti nejenže zvlhčí, ale i pročistí.

Lopatkovec můžete umístit téměř kamkoliv. Nejlépe poroste v místnosti s dostatkem rozptýleného světla a s okny, které směřují na sever nebo na západ. Dařit se mu však bude i v koupelně, kde je vyšší vzdušná vlhkost. 

Při zalévání se řiďte vlhkostí substrátu. V létě rostlinu zalévejte 2-3 týdně a substrát udržujte stále mírně vlhký. Nikoliv mokrý! Přes zimu pak stačí zálivka jednou týdně. 

A nepřehánějte to ani s hnojením! Jestliže rostlina prospívá, hnojení není potřeba. Přílišná dávka hnojiva může totiž způsobit, že květy budou vykvétat zeleně. 

Po přesazení dejte rostlině čas, aby se vzpamatovala

Rostlinu přesazujte jednou za tři roky, když kořeny v květináči nemají dostatek místa a rostlina vyžaduje stále častější zálivku. Nicméně pozor, lopatkovec je poměrně konzervativní rostlina, která nemá ráda změny. Z přesazení i přemístění na jiné místo se může vzpamatovávat několik dní. 

bigstock-wilting-home-flower-spathiphyl-370555423_1.jpg

odkvetlý lopatkovec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rostlinu pravidelně zbavujte odkvetlých květů i nezdravých listů, aby zbytečně neplýtvala svou energii na jejich záchranu. 

Nespokojenost dává lopatkovec najevo skrze listy

Listy, které vadnou nebo začnou žloutnout, jsou známkou nedostatku vody. Pokud však listy žloutnou extrémně rychle, může to být i známka přílišného slunečního svitu. Svěšené listy jsou však i známkou přelití, které může být doprovázeno i zhnědnutím špiček listů. Rozhodující je tak vlhkost substrátu.

Zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3