Jste zde

Majoránka prý dokáže přičarovat lásku. A její pěstování je tak jednoduché!

čerstvá majoránka Zdroj: www.bigstockphoto.com
Majoránka zahradní (Origanum majorana nebo Majorana hortensis) je aromatická léčivka z čeledi hluchavkovitých. Vytrvalá bylinka prý dokáže přičarovat lásku a zbavit tělo celé řady neduhů. Jak si ji vypěstovat doma? Je to snazší, než si myslíte.

18. 8. 2020

Dařit se jí bude na záhoně i v truhlících

Ať už si ze zahradnictví přinesete semínka, nebo předpěstované rostlinky, myslete na to, že majoránce se bude nejvíce dařit na teplém stanovišti, které bude zároveň chráněné před větrem. Půda by měla být výživná a nezamokřená. Pěstovat tuhle aromatickou bylinku, která se mimochodem skvěle hodí k masu, můžete jak na záhoně, tak v truhlících. 

bigstock-141570650.jpg

majoránka čerstvá i sušená
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Majoránka patří k nejoblíbenějším bylinkám. Navíc má léčivé účinky.

Majoránku si předpěstujte

Pokud pěstujete majoránku ze semínek, vysejte je koncem dubna na povrch půdy. Semínka jemně zasypte zeminou a postříkejte rozprašovačem s vodou. Zhruba v půlce května můžete přesadit předpěstované sazeničky (měly by mít čtyři pravé lístky) po dvou až třech rostlinkách do truhlíku nebo na záhon. Pokud nevlastníte zahrádku, jednoduše sazeničky umístěte na balkon nebo za okno ve speciálních pěstebních nádobách.

Věděli jste, že... jižnějším bratrem majoránky je oregano?

Dostatečná zálivka a výživa

Bylinku zalévejte dle potřeby, ale dávejte pozor na přemokření. To jí nesvědčí a mohla by začít hnít nebo chřadnout. Zároveň by se do ní pustili škůdci, po kterých by v truhlíku nebo na záhonu nemusel zbýt ani lísteček.

Bylinku hnojte zhruba jednou za čtrnáct dní organickým hnojivem. Sklízet ji můžete za plného květu, nejlépe v dopoledních hodinách. 

Náš tip: Majoránku sestřihujte ve výšce asi 5 až 8 cm nad zemí. Čím slaběji bylinku seříznete, tím častěji můžete sklízet a naopak. Po řezu nezapomeňte doplnit zásobu vody a živin.

Nenechte bylinku zmrznout

Pokud pěstujete majoránku venku na zahrádce, její sklizeň ukončete začátkem podzimu. To proto, aby byla schopna překonat mrazíky. Při poslední sklizni keřík neseřezávejte příliš hluboko, znovu už by totiž nemusel obrazit.

Před příchodem mrazíků ji můžete přesadit do květináče a pěstovat na okenním parapetu. Snadno tak tuhle aromatickou léčivku udržíte až do další sezóny.