4. 3. 2021
Prvosenka bezlodyžná, nálevkovitá a prvosenka žahavá patří k nejběžnějším druhům, se kterými se můžete na pultech českých obchodů setkat. Jejich květy se pyšní nepřeberným množstvím rozličných barev. Vyšlechtěny byly z petrklíčů a původní domovinou je Čína. Málokdo ví, že prvosenky jsou trvalky. Po odkvětu je nevyhazujte, raději je zasaďte na zahradě!
Díky cenová dostupnosti, nádhernému vzhledu a pěstitelské nenáročnosti se primulky staly velmi oblíbenými jarními květinami.
Primule se pyšní celou škálou barev. Vybrat si můžete mezi žlutými, oranžovými, růžovými, vínovými či fialovými květy. Výjimkou nejsou ani květy vícebarevné. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Čím vyšší teplota, tím kratší doba květu
Pěstování primulek není složité. Při správné péči vám mohou dělat parádu i několik týdnů a zkušený pěstitel je dokáže přivést ke květu i další roky.
Primuli umístěte na místo s dostatkem denního světla, nikoliv však na přímé slunce. Ideální je chladnější světlá chodba nebo okenní parapet v nevytápěné místnosti. Teplota mezi 10-16 stupni Celsia vám zajistí dlouhé kvetení. V březnu, když už nehrozí ranní silné mrazy, ji můžete zasadit i do venkovního truhlíku, záhonku nebo květináče.
Květinu nezapomeňte pravidelně zalévat. V době květu vyžaduje vydatnou zálivku. Pozor však na přelití. Květináč by také nikdy neměl zůstat stát v misce plné vody. Snadno by mohlo dojít k uhnití kořenů! Primulce zajistěte vyšší vzdušnou vlhkost. Pravidelně roste nebo květináč umístěte na oblázky nikoliv přímo do vody.
Chcete, aby vám primule vykvetla i příští rok? Po jejím odkvětu jí na vaší zahradě najděte stinné a vlhké místo s dostatkem živin. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jak prodloužit dobu květu?
Výběr té správné primulky začíná už v obchodě. Svou pozornost byste neměli zaměřit jen na výběr vhodné barvy, ale i na celkovou vitalitu rostliny. Vyberte si rostlinu, která má velké množství poupat a pyšní se dostatkem silných listů. Velký pozor si dejte i na bílý povlak na substrátu, který značí výskyt plísní, a nežádoucí mšice a jiné škůdce. Známkou dobrého stavu nejsou ani šedé nebo hnědé skvrny na listech.
Doma jí zajistěte světlo a chlad. Při běžné pokojové teplotě vám dlouho nepokvete! Žluté či uschlé listy a odkvetlé květy otrhejte. Rostlina se nebude zbytečně vysilovat a svou sílu využije na tvorbu nových květů a listů.
Věděli jste, že květy prvosenek jsou využívány v lidovém léčitelství? Čaj z květů uklidní nervy, zatočí s kašlem, zánětem plic i s astmatem. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zkušení pěstitelé také doporučují rostlinu přesadit. Substrát, ve kterém si rostlinu přinesete domů, je mnohdy chudý na živiny, dlouho v sobě drží vodu nebo naopak při vyschnutí vodu špatně absorbuje. Rostlina tak i při vaší sebelepší péči může snadno uschnout nebo uhnít.
Udělejte si doma jaro!
Pestrobarevné primulku oživí každou domácnost. Doladěné velikonočním zápichem, vajíčky, kraslicemi, různobarevnými peříčky, pestrými stuhami či keramickými figurkami zvířátek se mohou stát originální velikonoční dekorací. Naaranžovat je můžete do barevných květináčů nebo do proutěného košíků. Skvěle vypadá kombinace i s jinými jarními květinami, větvičkami, mechem, listy či jiným přírodním materiálem. Svým květem rozsvítí každé osení.