Jste zde

Meduňka: Elixír života, který zahání nespavost i bolesti hlavy

pěstování meduňky v domácnosti Zdroj: Bigstockphoto
Lidé ji milují pro její uklidňující účinky, ale tahle bylinka toho umí mnohem víc. Seznamte se s meduňkou. Pěstovat ji můžete nejen na zahradě, ale klidně i doma. A to hned teď! Tak směle do toho!

7. 11. 2022

Možnost začít pěstovat kdykoli a sklízet během celého roku? To dnes není nic výjimečného. Stačí, když si meduňku zasadíte doma v květináči. Nemusíte tak čekat na správné jarní teploty a vystačíte si s málem.

Jak si doma vypěstovat „uklidňovač“

Semínka meduňky zasaďte do dobře propustné půdy, ideálně by měla být hlinitopísčitá, bohatá na živiny. Pro meduňku je nadmíru důležité správné světlo, tak jí vyberte místo, kde jí bude dobře – potřebuje hodně slunečního světla, ale přes poledne je lepší mít ji ve stínu. Zároveň dbejte na to, aby nebyla vystavena zlovůli větru či průvanu.

bigstock-135063821.jpg

lístky meduňky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Meduňka je považovaná za elixír života.

Nepodceňujte ani zálivku, abyste se mohli radovat z pěkné úrody. Zalévejte ji odstátou vodou a 1krát za 14 dní ji přihnojujte tekutým organickým hnojivem. Kontrolujte stav zeminy, protože příliš mokré nebo naopak suché pěstební médium se negativně odrazí na růstu celé bylinky. Zní to sice složitě, ale nic světoborného to není. Za tu trošku námahy meduňka rozhodně stojí.

Uklidňuje nervy i žaludek

V moderní domácnosti je místa pro bylinky čím dál více. V době spěchu a stresu se k bylinkám obracíme jako k malé spáse, která nám pomůže zvolnit a udělá nám dobře, aniž bychom do sebe museli sypat tabletky. 

bigstock-closeup-photo-of-lemon-balm-pl-110705801.jpg

meduňka v květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vypěstovat meduňku není složité, a to po celý rok.

Bylinková encyklopedie

Věděli jste, že meduňku doporučovali už starověcí a středověcí lékaři všem, kteří trpěli melancholií? A kromě toho také všem, kteří toužili dlouho žít a být vitální. Proslulý lékař Paracelsus ji prohlásil za elixír života, pravděpodobně proto, že bylinka dokáže dokonale zklidnit celý organismus. Něco na ní tedy opravdu bude. 

Meduňka je lékem na celou plejádu mírných zdravotních komplikací. Pomáhá například při pocitu prudkého bušení srdce, při problematickém trávení a zažívání, při žaludečních potížích i při nevolnosti, při plynatosti, bolestech hlavy, migrénách či oparech. 

Zřejmě všichni už jsme alespoň jednou zahlédli krabičku meduňkového čaje, který se dennodenně prodává v lékárnách. Chcete-li se ale doopravdy uvolnit, efektivně si odpočinout nebo se prostě jen dobře vyspat a ráno vstát plni energie, udělejte si odvar z meduňky sami. Stačí k tomu pár lístků bylinky a voda. 

Přidejte ji do salátu i do smoothie

A jak samotnou meduňku zužitkovat v kuchyni, když si z ní nechcete jen vařit čaj? Přihoďte pár lístků do jakéhokoli smoothie, vyrobte z ní sirup, přidejte ji do másla a potřete směsí pečené kuře, dejte ji do medu, do ovocného či zeleninového salátu, do octa, do likéru, do jogurtové zálivky, majonézy nebo do dezertu, případně si z ní doma vyrobte balzám na rty. Její lehký citronový dotyk z každého pokrmu nebo suroviny udělá něco nového!

bigstock-tea-with-melissa-in-cup-on-lig-78290630.jpg

meduňkový čaj
Zdroj: 
Shutterstock
Meduňkový čaj je skvělý. Tuhle bylinku můžete přidat ale i do dalších pokrmů.

Provoňte si bydlení meduňkou

Vypěstovat meduňku doma není příliš složité a výsledky bývají ohromující. Kromě toho, že bylinka ozdobí váš byt, dodá mu také jemně citrónovou vůni a nakonec ji zužitkujete čerstvou nebo usušenou, dle libosti. Pusťte se do toho!

Zdroje:

  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/117-medunka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
  • https://www.naturway.cz/rady-postupy/medunka-bylinka-prinasejici-klid-na-dusi
  • https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/medunka-lekarska-pomuze-pri-nespavosti.html
  • https://www.pharmapoint.cz/herbar/medunka-lekarska/
  • https://living.iprima.cz/bydleni-kuchyne-medunka-vanocni-bylinka-recepty