28. 6. 2023
Migrénovník je u nás prozatím méně známá léčivá bylina původem z Afriky, kterou lze bez problémů pěstovat i doma na parapetu. Má červené stonky a zelené listy pokryté jemnými chloupky, které nejenže působí velmi dekorativně, ale také příjemně voní. Po prolnutí mezi prsty uvolní vonné silice, které uleví nejen při bolesti hlavy.
Stačí si jen přičichnout!
Migrénovník je silně aromatická rostlina a jak už název napovídá, pomůže zejména při migrénách a bolestech hlavy. Dále však také uleví při bolestech zubů, při problémech se zažíváním a při dýchacích potížích, rýmě i kašli a je vhodným přírodním prostředkem na podporu obranyschopnosti organismu. Váš domov navíc příjemně provoní a vzduch v něm zbaví bakterií a dalších škodlivých látek.
Čerstvé listy migrénovníku postačí jen promnout mezi prsty nebo zlomit a vdechnout jejich vůni. Vložit je však také můžete do nádoby s teplou vodou a vdechovat páru nebo si z nich můžete připravit domácí mast, která je ideální k masírování spánků a zadní části krku.
Sušené listy migrénovníku spolu s jinými aromatickými rostlinami můžete také využít k výrobě potpourri.
Miluje teplo a světlo
Migrénovník je nenáročná pokojová rostlina, kterou zvládne pěstovat opravdu každý. Velmi rychle roste a za správnou péči se vám může dokonce odměnit i růžovými až světle fialovými květy.
Pokud chcete migrénovník pěstovat doma, najděte mu světlé stanoviště s dostatkem tepla a dopřejte mu lehčí, dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Zalévejte ho, až když je substrát v květináči zcela suchý a jednou za čas mu dopřejte dávku přírodního hnojiva, které si můžete velmi jednoduše připravit i doma.
Tip: Migrénovník pravidelně zaštipujte a tvarujte, aby se rozvětvil a zkošatěl.
V druhé polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky, umístěte migrénovník ven. Na zimu ho však přeneste do chladnější místnosti, kde se teploty pohybují mezi osmi a deseti stupni Celsia. Naši mrazivou zimu totiž venku nepřežije. Migrénovník také přestaňte hnojit a omezte zálivku. Nelekejte se však! Pravděpodobně shodí listy.
Na jaře migrénovníku seřízněte ⅔ horních výhonků, začněte ho více zalévat a přesaďte ho do většího květináče i do nového substrátu. Vhodný je například substrát pro pokojové rostliny nebo substrát pro bylinky. Brzy zase obrazí.
Zdroje:
- https://sazenicka.cz/pestovani-migrenovnik/
- https://bylinkovyraj.net/migrenovnik-pestovani-a-pouziti/
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-a-jak-pestovat-migrenovnik-27098.html
- https://www.alphega.cz/migrenovnik-vonavy-a-nenarocny-pomocnik