6. 7. 2021
Jednoletá bylinka, která dorůstá až do výšky třiceti centimetrů, k nám přišla ze Středomoří. Do Evropy ji údajně dovezli Římané. U nás ale zatím není tak rozšířená, jako v jižních státech. A to je obrovská škoda!
Aromatická bylinka se totiž může pochlubit bohatou zásobárnou voňavých silic, které skvěle ochutí maso, zvěřinu, omáčky i polévky. Využití ale najde saturejka taky v lidovém léčitelství nebo kosmetice.
Bylinka, která pomůže s trávením i potencí
Kromě příjemné vůně se může saturejka pochlubit taky řadou dalších benefitů. Bylinka totiž podporuje trávení, proto se přidává zejména do těžších jídel. Kromě toho působí proti nadýmání a průjmu.
Protože podporuje chuť k jídlu, používá se i při léčbě nechutenství a trávicích obtíží. Bylinka si poradí též s vysokým tlakem nebo zánětem průdušek. Pokud vás trápí kožní problémy, můžete ji společně s tymiánem přidat do večerní koupele.
Svého času se toto koření dokonce řadilo mezi silná afrodiziaka. Kromě toho má saturejka antibiotické i antimykotické účinky, ulevuje po hmyzím bodnutí a celkově posiluje imunitu.
Nenáročná skalnička odpuzuje mšice
Pěstování saturejky není nikterak náročné, a proto ho zvládnou i naprostí začátečníci. Dařit se jí bude jak doma v květináči, tak venku. Bylinu navíc můžete pěstovat jako odolnou skalničku.
Bylinka vyžaduje sušší slunné stanoviště a nesnáší zamokření. Saturejku můžete sehnat už v květináči, nebo si ji můžete vypěstovat ze semen. Dbejte na pravidelné rosení půdy, která by neměla obsahovat rašelinu. Prospívat jí naopak bude půda kompostovaná s trochou písku.
Při pěstování ji můžete postupně zastřihovat, čímž podporujete větvení. Pokud nezakrátíte úplně všechno a ponecháte aspoň některou část odkvést, umožníte rostlině volně se vysemeňovat.
Kromě příjemné vůně, která přitahuje včely i motýly, vás saturejka překvapí i záplavou drobných kvítků. Pokud vás na zahrádce trápí mšice nebo další podobní škůdci, vysaďte saturejku k rostlinám, na kterých si tihle nezvaní návštěvníci rádi pochutnávají.
Jak saturejku využít?
Pokud jste si doma nasadili saturejku zahradní, sklízet ji můžete začátkem května. U saturejky horské je pak sklizeň možná kdykoli během suchého počasí. Sbírá se zejména nať saturejky a používají se hlavně sdrhnuté listy z čerstvé nebo sušené rostliny.
Saturejkou můžete dochutit řadu oblíbených jídel – od tradiční svíčkové přes domácí klobásy až po zvěřinu nebo ryby. Uplatnění ale tahle bylinka najde taky v kosmetickém průmyslu nebo domácí lékárničce.
Vyrábět z ní můžete nejrůznější čaje, odvary, tinktury, ale i masti nebo aromatický ocet a olej. Bylinku můžete i macerovat v ovocném víně. Snadno si tak připravíte nápoj, který vám nejen zachutná, ale dokáže též podpořit tělo zvláště po prodělaných horečkách.
Použité zdroje:
- https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/saturejka-silne-afrodiziakum-s-radou-zdravotnich-benefitu-40270400
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Saturejka
- https://bylinkovyraj.net/saturejka/